Coştuk Gidiyoruz

Coştuk Gidiyoruz
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Pazartesi, 17 Haziran 2013 05:14
 
Ey insan! Nasıl unutulduğun hiç önemli değil,
nasıl hatırlanacağın konusunda kaygı duy bence.
 
alt
Hz. Muhammedin sevgisi gönlümüzde hakim ise Kur'an bize diyor ki:
“De ki, Eğer Allah’ı seviyorsanız, bana uyun ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Zira Allah çok bağışlayıcı, çok merhamet edicidir.” (Al-i İmran 3/31) 
Eğer Allah’ı seviyorsanız, eğer Allah’la münasebetiniz ve alakanız varsa bana ittiba edeceksiniz, diyor.alt
 
Bugün dünyamızda artarak sürüp giden olaylara bakılınca herkez bilmelidir ki; sonun sonundayız. Günümüzde yaşananlar 1400 yıl önce haberi verilmiş kıyamet alemetleridir...
 
altDinine bağlı insanlar azalır olmuş, dindar olmak suç olmuş, dindarların adı yobaz olmuş. Çoğu yaşanılanlar göstermelik olmuş. Yalan ve yavanlık gerçek gibi sunulmuş. Şimdiki müslümanların tek sözü sadece Allah... Haşa! Alışkanlık gibi arasıra dile getirilen kelime, o kadar... Dini bilgilerimizin tamamı sadece Allah var. Orası kesin elbet. lakin Allah bizden ne istemiş, bizi niçin yaratmış çoğumuz bilmiyoruz, öğrenme amacında da değiliz.... Bildiğini sananlar bile " Benim kalbim temiz herkezin günahı kendine" diyorlar. İnsanlar bu kadar biricik dinimizden zayıflamışlar. Hele ki günahkar olduğunun bilincinde olan müslümanlarımız diyor ki. "Ben çok günahkarım nasıl olsa yanıcam aman boşver, bu dünyada bari günümü gün ederek yaşayayım."  Allah (c.c) ayet indirmiş ölüm anına kadar tevbe edin. 
 
altŞöyle bir gece yarısı kalkın, camdan dışarıya bakın. Denizi olan bir yerde bulunuyorsanız sahile gidin, oturun orada  tefekkür edin. Gündüzü bitiren, geceyi karartan Allah. Denizin siyahlığına bakın ve size apaçık bir işaret değil midir gözünüze yansıyanlar. Cehennemin karanlığını, derinliği bir idrak etmeye gayrt edin, nasıl ürperecektir bedeniniz....
 
Ölen kişinin kıyameti kopmuştur. Bizler Allah'ımıza (c.c) yarın mahşeri huzurda "Duymadım, bilmiyorum" diyerek kurtulacağımızı sanıyorsak kendimizi avutmuş oluruz. Din incelik dini, zorluk değil, kolaylık ve kurtuluş dini... Tek yapacağımız okuyup, öğrenmek ve öğrendiklerimizi tatbik etmek... Ne yazık ki, biricik kitabımız Kur'an sadece mevlütlerde okunur olmuş, yada insanların başları sıkışınca... hatta dedi kodunun bol olduğu gün sohbetlerinde... "Eh, yedik içtik, konu komşuyu da bir güzel çekiştirdik, hadi bir Yasin okuyalım, sevabımızı da alalım." diyerekten... Sanki Haşa alacaklarını garantilemişler, ödünçleri varmış gibisine...
 
Açıklık. saçıklık. haram işlemek. faiz. hertürlü günah insanlara normal birşey gibi görünür anlaşılır, kabul edilir olmuş. Etrafımızda bildiğimiz, uyarmaya çalıştığımız insanlardan kimse dinini, yarınlarını düşünmüyor. Ölümsüzmüşcesine, bu günlerini yaşıyorlar. Herkesin herşeye vakitleri var, ama yarın ölüp gidebileceğini aklına getirmediklerinden "Dinime zamanımız yok" dercesine yaşıyorlar.hatta kimi açıkca diyorlar.
 
altNe diyeyim, Allah (c.c) hidayet versin insanlara. Merhamet etsin inşallah... Ben hiç bir din kardeşimin kılına bile zarar gelmesini istemem. Yarın mahşer günü günahlarımın utancıyla, boynum bükük çaresiz duracağım zaman, "keşke kendimle birlikte etrafımı da uayrsaydım" dememek için yazıyorum bu satırları. Başta nefsim, bizler uyanalım inşaallah. Az da olsa devamlı ibadetlerimizi yapalım, en azından farzları yerine geirelim. Allah azze ve celle den hideyet isteyelim, hayır isteyelim, ahretimiz için hayırlar isteyelim.
 
Bırakın bu çöplükten yığılmış pis dünyayı, önümüzde sonsuz bir ahiret hayatı var. Gönlümüzden ne geçiriyorsak, ne istiyorsak orada kavuşalım. Bu gunümüze aldanmayalım, nefislerimizi terbiye edelim. Kibir, haset, kıskançlık, hırs, bencillik vs. gibi kötü huylardan arınalım. Birbirimize güzellikleri telkin edelim. İslam güzel ahlaktır. Güzellikleri layık buyurmuş Rabbimiz biz güzel yararttığı kullarına.
 
Allah (c.c) yar ve yardımcımız olsun. Bu devirde nuhun gemisine binmiş gibi olalım inşallahh...BİZ İSTİYORUZ Kİ ÜMMETİ MUHAMMED KURTULSUN..
 
"Kalbinizden, daima niyetinizi sağlam tutun, kontrol edin, her şeyi Allah rızası için yapın ki ibadet olsun. Kim ne yaparsa Allah rızası için yapmalı ki ahirette yüzü beyaz olanlardan olsun."
 
Ölüm, ölümsüzlüge giden yolun başı
Neyleyim öte yandan faydasiz arkadaşı
Milyon sene gülsem, milyon sene ağlasam
 Hakk yolunda olmadikca neye yarar gözyaşı..!!
 
Hz. Mevlana
 
Velhasıl insanoğlu; bu dünyada nasıl yaşadığın ve nasıl unutulduğun hiç önemli değil...Nasıl hatırlanacağın konusunda kaygı duy bence...