Hırsızlar da Değişti

ACABA HİSSEDİLMEYEN HAYÂ İÇİN ÇEKİLMİŞ BİR EDEPSİZLİK MİDİR SEVGİLİLER GÜNÜNÜ KUTLAMAK... VAHLARA KARIŞACAK HARAMZADELİK MİDİR? SEVGİLİLER GÜNÜNE BAKIŞ, YALANA DOLANA BULAŞMAK MIDIR? İLLA BİR SEVGİLİ EDİNME YARIŞI MIDIR?

SEVELİM, SEVİLELİM. SEVMEK GÜZEL BİR HİS ELBET.

Sen Müslüman olarak Resulullah Sallalahu Aleyhi ve Sellem’i sevgili edineceksin. Kim bir kavme benzerse oda onlardandır buyurmadı mı? Sevgi bizim dinimizin insana yaklaşım şeklidir. sevgiyle bakacağız birbirimize, Allah rızası için birbirimizi seveceğiz. Yunusca seveceğiz, "Sevelim, sevilelim dünya kimseye kalmaz" diyerek hakikati Yunus Emre'de dile getirmiş. Bizden istenilen bu, gerisi yalan! Valentincesi tümden yalan! Hile, kandırmaca, insanı edebinden uzaklaştırmacadır. Hediyelerle çaka satmak ve iblisi sevindirmektir. Gereksiz yere tüketime dalmadır. Alış veriştedir iblisteki hüner, israftadır gönüller, israftadır kazançlar...

14 Şubat sevgililer günü diye yazılar yazılıyor afişler asılıyor. Çünkü batıda birisi icat etmiş, 14 Şubatı sevgililer günü ilan etmiş. Bizde hem Müslümanız diyoruz, hem de batıya bayılıyoruz ya, yanlış yola iştirakte gecikmiyoruz. Bizde de sonradan türetilmiş günler çok var, tüketen toplum oldukya günleride tüketiyoruz. Bu tür günlerin, şenliklerin, panayırların, karnavalların ticarette rant elde etmek için uydurulmuş olduğunu biliyoruz. Yinede uymaktan geri durmuyoruz. 

Devamını oku...

Hırsızlar da Değişti
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Pazartesi, 15 Ekim 2012 11:02

altAslına bakarsanız "Müslüman"ım diyen insan hırsızlık yapmaz; başkasının malını kapmaz! Kimin ne olduğunun bilinmez olduğu, her geçen gün suç oranlarının hızla yükseklere tırmandığı ülkemizde, son zamanlarda hırsızlar da değişime uğramış. Kelli felli görünümde insanlar çalar çırpar olmuş. Hayır hayır, makam mevki sahibi çoğu kravatlı hırsızlardan söz etmiyorum. Onların kimlikleri kalplerindeki münafıklıklarıyla Cenâb-ı Allah (c.c.) katında belli zaten. Her ne kadar kullar arasında da çehreleri ardında bu kişilerin hırsızlık alâmeti alenen var ise de, onlar paraları oranında saygınlık gördüklerinden, hiç birimiz kalkıp onların yüzüne: "Siz gerçekte hırsızsınız!" diyemeyiz. 

Oysa pekala biliriz, çoğunun geçmişleri yalınayak, başı kabak; gelecekleri ise ayaklarıyla, başlarıyla pek parlaktırlar. Bunu yıllarca halkın kanını emerek, haklarını gasp ederek edindikleri servetle sağlamışlardır. Lakin şimdi biz bu tür hırsızlardan söz etmiyoruz. Onlara bizim kul olarak yapacağımız bir şey yoktur. Hele ki riyakarlık dolu olan bir ortamda isek, maskelerin bolluğu bulunan bir ülke vatandaşı isek, gerçeğe ağzımız kapalı, kulağımız tıkalı olur. Sahte gülücükten öte yapılacak fazla bir şey yoktur.

Doğru demek gerekirse bu kişilerin çok hak yemesinden dolayı az yiyenler, yahut hiç yiyemeyenler şeytana uyup kanuna kitaba uyduramadığı türden hırsızlık yaptılar mıydı; işte onların vay hallerine deyip feryatlar ediyor, gerektiğinde şikayette bulunuyorduk.

Çoğu işsiz-güçsüz insanlar... Kimi ekmek parası uğruna, kimi,sigara, alkol uğruna birilerinden para-pul, mal çalar sonra bununla üç gün keyif çatarlar. Hele ki polis enselememişse...

Çok şey kaçırmamışlardır, lakin yakalananlarından çok ceza çekmişleri de eksik değildir.

Gördüğüm ve duyduğum kadarıyla son zamanlarda iyi giyimli kadın-kız hırsız olarak ekranlara gelmeye başlamış. Hanım hanımcık görüntüde niceleri elini harama uzatır olmuş. Niye acaba dersiniz? Aç mı, açık mı kalmışlar? Yoksa komşusuyla sidik mi yarıştıramamışlar?

Üzerinde çok düşünülecek sorular ve sorunlar... Hani Müslüman ülkeyiz ya; Müslümanlığımız nasıl, giderek nasıl olmakta, doğrusu çok merak ediyor ve ondan dolayı kafamızda sorular oluşturuyoruz. Normalde yapmamız gerekense, sorular sorun olmadan çözüm yolları aramalı, gidişatımıza sağlam bir fren sistemi oluşturmalıyız..!

 

 
 

Turkish Arabic English