Hırsızlar da Değişti

Hırsızlar da Değişti
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Pazartesi, 15 Ekim 2012 11:02

altAslına bakarsanız "Müslüman"ım diyen insan hırsızlık yapmaz; başkasının malını kapmaz! Kimin ne olduğunun bilinmez olduğu, her geçen gün suç oranlarının hızla yükseklere tırmandığı ülkemizde, son zamanlarda hırsızlar da değişime uğramış. Kelli felli görünümde insanlar çalar çırpar olmuş. Hayır hayır, makam mevki sahibi çoğu kravatlı hırsızlardan söz etmiyorum. Onların kimlikleri kalplerindeki münafıklıklarıyla Cenâb-ı Allah (c.c.) katında belli zaten. Her ne kadar kullar arasında da çehreleri ardında bu kişilerin hırsızlık alâmeti alenen var ise de, onlar paraları oranında saygınlık gördüklerinden, hiç birimiz kalkıp onların yüzüne: "Siz gerçekte hırsızsınız!" diyemeyiz. 

Oysa pekala biliriz, çoğunun geçmişleri yalınayak, başı kabak; gelecekleri ise ayaklarıyla, başlarıyla pek parlaktırlar. Bunu yıllarca halkın kanını emerek, haklarını gasp ederek edindikleri servetle sağlamışlardır. Lakin şimdi biz bu tür hırsızlardan söz etmiyoruz. Onlara bizim kul olarak yapacağımız bir şey yoktur. Hele ki riyakarlık dolu olan bir ortamda isek, maskelerin bolluğu bulunan bir ülke vatandaşı isek, gerçeğe ağzımız kapalı, kulağımız tıkalı olur. Sahte gülücükten öte yapılacak fazla bir şey yoktur.

Doğru demek gerekirse bu kişilerin çok hak yemesinden dolayı az yiyenler, yahut hiç yiyemeyenler şeytana uyup kanuna kitaba uyduramadığı türden hırsızlık yaptılar mıydı; işte onların vay hallerine deyip feryatlar ediyor, gerektiğinde şikayette bulunuyorduk.

Çoğu işsiz-güçsüz insanlar... Kimi ekmek parası uğruna, kimi,sigara, alkol uğruna birilerinden para-pul, mal çalar sonra bununla üç gün keyif çatarlar. Hele ki polis enselememişse...

Çok şey kaçırmamışlardır, lakin yakalananlarından çok ceza çekmişleri de eksik değildir.

Gördüğüm ve duyduğum kadarıyla son zamanlarda iyi giyimli kadın-kız hırsız olarak ekranlara gelmeye başlamış. Hanım hanımcık görüntüde niceleri elini harama uzatır olmuş. Niye acaba dersiniz? Aç mı, açık mı kalmışlar? Yoksa komşusuyla sidik mi yarıştıramamışlar?

Üzerinde çok düşünülecek sorular ve sorunlar... Hani Müslüman ülkeyiz ya; Müslümanlığımız nasıl, giderek nasıl olmakta, doğrusu çok merak ediyor ve ondan dolayı kafamızda sorular oluşturuyoruz. Normalde yapmamız gerekense, sorular sorun olmadan çözüm yolları aramalı, gidişatımıza sağlam bir fren sistemi oluşturmalıyız..!