İstanbul'un Fethi
İstanbul'un Fethi
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Cumartesi, 29 Mayıs 2021 07:52
altFethin Kutlu Olsun Aziz İstanbul
 
29 MAYIS 1453.  İSTANBUL'UN FETHİNİN 568. YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN. İSTANBUL'UN ŞANI DÜNYA DURDUKÇA VAR OLSUN...
 
Hazreti peygamber (salllahu aleyhi ve selllem) bir müjde verdi. "İstanbul fethedilecektir. Onu fethedecek kumandan ne güzel kumandan ve onun ordusu ne güzel ordudur."
 
İstanbul'un fethi sadece bir şehre hakim olmaktan ibaret değildir. Bu fetih, Sevgili peygamberimizin müjdesi, ashab-ı kiramın arzusu, Ebu- Eyyub el- Ensari'nin hayali ve ecdadımızın sevdasıdır. Bu fetih, çağ kapatıp çağ açan yeni bir altın dönemin başlangıcıdır. Bu fetih; Mekke, Medine ve Kudüs ile İstanbul'u kardeş kılan bir zaferdir.
 
İslam ile müşerref olan ve devraldığı İslam sancağını bir daha bırakmayan aziz milletimizin Allah’ın adını yüceltme gayreti hiç eksik olmamıştır. Bu uğurda yılmadan, yıkılmadan, seferden sefere, zaferden zafere koşan şanlı ecdadımız, Malazgirt Zaferi ile Anadolu’yu bize vatan kılmıştır. İstanbul’u fethederek Peygamber Efendimiz (s.a.s)’in, şu kutlu müjdesine nail olmuştur: “Konstantiniyye mutlaka fetholunacaktır. Onu fetheden komutan ne güzel komutandır! Ve o asker, ne güzel askerdir!... "
 
İslam'ın bol yaşanması için Konstantiniyye'yi İstanbul yapan ve batıl bir beldeyi İslamiyet'e kazandıran başta Fatih Sultan Mehmed han dedem olmak üzere, ecdadımızdan Allah binlerce defa razı olsun. Bu uğurda canını hiçe sayan erlerden komutanlara, tüm vatan evlatlarına minnettarız. Mekanları daim cennet olsun.
 
İstanbul'un fethinin 568. yıldönümü mübarek olsun. İstanbul'umuz dünya durdukça güzelliğini koruyarak hep var olsun. Üzerindeki kem gözler, kötü sözler İstanbul'dan uzak dursun. Rabbim vatanımı ve milletimi hep korusun. Nice gönüllerin fethine ve adaletin tüm dünyada tecelli etmesine vesile olması ümidiyle. Âmin.
 
 
 
İstanbul’u ve gönülleri fetheden ,şehirlerin en güzelini vatan yapan, büyük komutan Fatih Sultan Mehmet Han’ı ve kahraman ordusunu İstanbul’un fethinin 568. yılında rahmet ve minnetle anıyoruz. Ne yiğitler biter ne destanlar eksilir yurdundan ey aziz vatan...
 
Ayfer AYTAÇ