Annelik Ruhu Özeldir

Annelik Ruhu Özeldir
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Pazar, 10 Mayıs 2020 11:07
GÜZEL ANNELERİMİZ GÜNLERİNİZ KUTLU OLSUN
altAnnelerin Olmayan Gün mü Var, Bir Gün Değil Her Günümüzde Varlar.
Hayatları boyunca bizler için her türlü yokluğa ve zorluğa göğüs geren, evlatları uğruna  özveriyle gençliğini veren;  "üşüdü mü, karnı tok mu, gece rüyasında korktu mu? Ona gelmesin bana gelsin ayağına taş değmesin." telaşıyla günlerini geçiren, beklentisiz seven, cefamızı çeken, uğrumuza kendi yaşamını hiçe sayan, uyutmadan uyumayan, doyurmadan doymayan, gerektiğinde canını verecek olan hayatımızdaki en büyük varlıklarımız, ayaklarının altı öpülecek annelerimiz. Allah sizlerin dualarınızı başımızdan eksik etmesin, Allah sizlere cennetin en güzel yerlerini nasip etsin İnşallah. Başta şehit anneleri olmak üzere bütün annelerimizin ellerinden öpüyorum. Vefat etmişlere Allah'tan bol rahmet diliyorum.
Kendi anneciğime: "Bana verdiğin emekten dolayı Allah senden razı olsun diliyorum. Annem, bana ayırdığın her vakte çok teşekkür ediyorum. Sadece beşeri türetilen özel günlerde değil, her zaman kalbimdesin. Mekanın cennet olsun. "diyorum.
Tüm annelere ve anne adaylarına sevgiler. Anneler Gününüz Kutlu Olsun...
Rabbimiz Allah dünyaya gelmemizi vesile ettiği anne babamızla ilgili bize şöyle buyuruyor.
Bismillahirrahmanirrahim
"Rabbin, sadece kendisine kulluk etmenizi, ana-babanıza da iyi davranmanızı kesin bir şekilde emretti. Onlardan biri veya her ikisi senin yanında yaşlanırsa, kendilerine "Of!" bile deme; onları azarlama; ikisine de güzel söz söyle."(İSRA SURESİ/23-24)
 
"Onları esirgeyerek alçak gönüllülükle üzerlerine kanat ger ve: "Rabbim! Küçüklüğümde onlar beni nasıl yetiştirmişlerse, şimdi de sen onlara (öyle) rahmet et!" diyerek dua et." (İSRA SURESİ/23-24)
Bazılarımız zor zamanlar geçirdiklerinde "Dünyaya gelmeyi biz istemedik, ana babamızı seçme şansına sahip değildik." diyoruz. Dünyaya gelmemizi Allah diledi ve ana babamızı bize vesile kıldı. Yeryüzündeki imtihanın gereği buydu. Bu bakımdan efkarlandığımızda yanlış söz etmemeli, bizi dünyaya getirenlerin, emek verip büyütenlerin değerini iyi bilmeliyiz. 
Her canlı gibi bende zor zamanlar geçirmek zorunda kaldım. Ama annemden öğrendiklerimle, onun verdiği bilgece ipuçlarıyla hep ayakta durdum. Bundan sonra da yine annemden öğrendiklerimle yaşamıma devam edebiliyorum. Annem benim ilk öğretmenim, ilk değer verenim, ilk sevenim... Hayatta olan analarımızın kadrini kıymetini iyi bilelim. Dünyalık geçici zevkler için annelerimizin emeğini, sevgisini kimselere değişmeyelim. Özellikle erkek evlatlar, evlendikten sonra anayı çok ihmal ediyorlar. Hepsi aynı olmasada, çoğunluk hanımı buldu mu anayı unutuyorlar. Oysa büyüklerimiz bu konuda erkek evlatlara ne demiş? "Bir erkeğin kalbine 4 kadın yerleşir. Bunlar: 1. Öncelikle Annesi, dünyaya getireni, emek verip büyüteni. 2. Eşi, hayırlıysa tabi ki. 3. Varsa kız kardeşi ve 4. Kızıdır. Birinciyi razı etmek Allah'ın rızasından geçer. İkinciye ikram etmek Rasulullah'ın vasiyetidir. Üçüncüyle ilgilenmek bereket vesilesidir. Dördüncüyle ilgilenmek Cennete açılan kapıdır. Bunları Müslüman evlatları iyi bilmelidir.

alt


Yaşarken
kıymetibilinmesi gereken, 
vefatı sonrasında da
çokca dua edilmesi
gereken en değerli
varlıkltır anne...