23 Nisan Kutlu Olsun

23 Nisan Kutlu Olsun
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Çarşamba, 22 Nisan 2020 12:19
alt100. Yılımızda 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun. 
Özgürlüğün de, Eşitliğin de, Adaletin de, Dayanağı Ulusal Egemenliktir.
 
Mustafa Kemal Paşa'nın tüm vilâyetlere gönderdiği genelge: “Nisan'ın 23'üncü Cuma günü Ankara'da Büyük Millet Meclisi açılacaktır.” 
 
Tarih 21 Nisan 1920'dir ve genelgede"Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir.!" denilmektedir. Meclisin ilk oturmunda da, tam bağımsızlık, kesinlikle ulusal egemenlik doğrultusunda önemli kararlar alınır. Alınan kararların birinde 23 Nisan, geleceğin büyükleri olan çocuklara armağan edilir. 
 
1929 senesinde bu armağanın bayrama dönüştürülmesi kararlaştırılır. Fakat ilk bayram kutlamaları Ankara Ulus meydanında bulunan I. Türkiye Büyük Millet Meclisi binasının önünde yapılan törenle 23 Nisan  1921 günü Hâkimiyet-i Milliye bayramı, Ulusal egemenlik, Milli egemenlik kutlamaları olarak gerçekleştirilir. Daha sonra ki yıllarda da kutlamalar bu şekilde yapılır.
 
Ancak çocuk bayramının ilk resmi kutlanma tarihi 1935 yılının 23 Nisan'ında gerçekleştirilir. O tarihten sonrası yapılan kutlamaların ismi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramıdır. 
 
Türkiye Cumhuriyeti’nin milli bayramı olan 23 Nisan Çocuk Bayramı, o günden bugüne tam 85 yaşına geldi. Pirlik, ihtiyarlık çağında bir bayram. Zira 23 Nisan günleri, 1935 yılından itibaren ulusumuzca Çocuk Bayramı olarak daimi kutlanmaya başlanmıştır.
 
Buna göre 100. yılında olan günümüz insanlarının çoğunluğunun bildiği gibi çocuk bayramı değildir. Aslında 23 Nisan, 1920 yılında TBMM’nin açılış gününden itibaren kutlanmaya başlanan Hâkimiyet-i Milliye bayramıdır. Araştırma yaptığım ansiklopedilerde deniliyor ki, çocuk bayramı olarak kutlanmaya başlaması 1935 yılı ve sonrasıdır. “Himaye-i Etfal Cemiyeti’nin 23- 30 Nisan günlerini Çocuk Haftası ve haftanın ilk gününü de çocuk bayramı ilan ettiği, ancak 1935 yılından itibaren kutlanmaya başlanan bir bayramdır.” 
 
Yani bu iki bayram, (Hâkimiyet-i Milliye ve Himaye-i Etfal Cemiyeti’nin çocuk haftası) 23 Nisan 1935 yılında, “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” adı altında bir araya getirilmiştir. Bu durumda çocuk bayramımız 85 yaşında; TBMM’nin açılışı da, 100. ncü yılında oluyor. Dile kolay tam bir asırlık...
 
Hâkimiyet-i Milliye bayramı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu gerçekleştiren TBMM’nin açılışını kutlamak amacını taşırken; Çocuk bayramı, savaş sırasında yetim ve öksüz kalan yoksul çocukları bir bahar şenliği ortamında sevindirmek, birliktelik içinde çocukları eğlendirmek amacını taşımakta idi.
 
Günümüzden 85 yıl önce, kıt imkânlarla savaş mağduru çocukları mutlu etmeyi düşünen, onların çocukluklarını eğlenerek, hediyelerle sevinerek  yaşamasını amaçlayan TBMM’si, bugün günümüz çocuklarını o günleri anlamaktan ve anlatmaktan uzak, anlamı tam yansıtılmayacak şekilde çocuk bayramı etkinlikleri yapılmaktadır.
 
Güzel olan bir şey varsa o da, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu, UNESCO’nun 1979 yılını Çocuk Yılı olarak duyurmasının ardından, Uluslar arası 23 Nisan Çocuk Şenliği’ni başlatarak, Türkiye’nin Çocuk bayramını uluslar arası düzeye taşımıştır. Bu dünya çocuklarını kaynaştırmak, bayramda buluşturmak, aralarına sevgi köprüsü kurmak adına önemlidir. 
 
Bu yıl koronavirüs salgını sebebiyle, evde karantina günlerinde bayram kutlamaları nasıl gerçekleşecek yaşayanlarca hep birlikte görülecektir. Dünlerin acısını bize yansıtmamak için, bu ülke uğruna şehit olanlar, bugünleri hürriyet  olarak bizlere aktaranlar, Allah sizlerden razı olsun.
Ayfer AYTAÇ