Ilgaz Dağı Anadolunun Ağı

Ilgaz Dağı Anadolunun Ağı
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Cumartesi, 26 Ekim 2019 04:46

alt

Çankırı  sonrası, Kastamonu öncesi yolunuza boylu poslu bir dağ çıkıyor. Bu dağı aşmanız Kastamonu iline varmanızı kolaylaştırıyor. Dağı geçmemizi tünellerle kolaylaştırmışlar. Koca dağın bağrını oymuşlar, ortasına asfaltı doldurmuşlar. Upuzun bir tünellle uzun yolu kısaltmışlar. İnsanların huzuru için tabiatın güzelliğini bozmuşlar. 
 
Çankırı sonrası Kastamonu'ya kısa sürede ulaşmak için otobüsümüz bu uzun tünele giriyor. İnsan eliyle yapılmış, beton duvarları ışıklandırılmış, havalandırılması yapay tünel, hayal gücünüz oranında ürkütücü gelebiliyor. Devin ağzına girmiş ve az sonra öğütülecekmiş gibi hissediyorum kendimi. Sanki karanlık kuyuya gömülüyorum. Yol git git bitmiyor. Tünelin sonu bir türlü görünmüyor. Nefes alamadığımı düşünüyorum bir an, karanlıktan aydınlığa, darlıktan ferahlığa hiç çıkamayacağım hissine kapılıyorum. Dışarıdan dünyanın güzelliğini seyrederek gitmek varken, karanlığa dalmak niye diye düşünüyorum. Tünel yapımını doğanın doğurganlığını bozmak olarak nitelendiriyorum. İç sesimle "sabret Ayfer ışık gelince karanlık yiter" diyerek teselli buluyorum.
 
TABİAT ANA KARADENİZ BÖLGESİNE CÖMERT DAVRANMIŞ. YEŞİLİN TÜM TONLARINI GÖZLERE SERMİŞ. İNSAN YEŞİLLE EFSUNLANIYOR ADETA...
Tünel yolculuğumuz yaklaşık 6 bin metrelik yol sonrası  nihayete eriyor. Kastmonu havası hissediliyor. Ilgaz ilçesi ile Kastamonu ili arası daha öncesinde 40 dakikalık bir yolculukla ulaşılıyormuş, bu tünelin yapımıyla süre 8 dakikaya indirilmiş. Zamandan hayli kazanım, ancak neye göre, kime göre bu kazanım. Kişinin zamanı nasıl değerlendirmesiyle alakalı bir durum. Ilgaz dağları, Kastamonu Çankırı illeri arasında bulunuyor. Batı Karadeniz Bölgesinin 'nin 2 bin metrelik endamıyla en yüksek dağ kütleleri olarak tanımlanıyor.
 
Kastamonu'ya gidilen eski yol neresiydi bilmiyorum. Çünkü daha evvelden Kastamonu'ya gelmişliğim hiç olmadı. Merak etmişliğimde bulunmadı. Otobüs içindeki yolcu komşularımdan biri olan Kastamonulu vatandaşımızın anlatımına göre Kastamonu'ya varmak için daha önce dağın yamacına tırmanılıyormuş, sonrasında oval dağın çevresinden kıvrımlardan dönülerek aşağıya yani Kastamonu girişine iniliyormuş. Eski yol hayli meşakkatli bir mesafeymiş. Yaklaşık 45 dakikalık bir araba yolculuğu gerektiriyormuş. Bu uzun tünellerin yapımıyla yol dağın içinden hayli kısaltılmış, 8 dakikalık bir süreçte tüm dağ aşılmış oluyormuş. Buralarda yaşayanlar için iyi bir imkan, Ankara'ya günü birlik gidip geleceklere zaman tasarrufu, tabi işi gücü olana, para tasarrufuda sağlanmış oluyor. Tünellerden devlette kazanıyor olmalı ki buraya bu kadar yatırım yapmış. Bu bölge insanını memnun etmiş. Ülkem yararına verilen her emeği kutlamak gerek, bize düşen "vatana millete hayırlı olsun" demek.
 
Ecdat yıllar yılı dağın çevresini dolanmış, torunlar teknolojininde yardımıyla rahatlığı kapmış. Acaba doğru olanı mı yapmış. Bunu Kuran-ı Kerimden Rabbimizin buyruğu olan dağlarla ilgili ayetleri okuyup anlayabiliriz. Ömrümüz olduğunca dünya aleminde daha neler duyup göreceğiz Allah bilir. Her işin neticesinde Allah'ın dünyasında Allah'ın dediği olur... 
 
Ilgaz dağının methini çocukluğumdan bilirim. Müzik dersimizde tüm sınıf koro halinde "Ilgaz Anadolu'nun sen yüce bir dağısın, senin dumanlı başın bulutları deliyor." Türküsünü söylediğimiz çok olmuştu. Fakat şimdi gördüğüm dağla, ilkokul yıllarında söylediğim türkü arasında bir tezatlık buluyorum. Ilgaz dağını hiç de öyle bulutlara değecek kadar yükseklikte görmüyorum. Bulutlarında dağın üzerine çökmüşlüğü yok. Bizim Akdeniz Bölgesinin dağları buraya göre daha bir heybetli. Kendi kendime hayal kırıklığı yaşıyorum. "Bu güne kadar kandırdılar mı bizi, bizim bölgedeki dağlar Ilgazdan çok daha yüksek." diyorum. Otobüsün içinde bulunduğumu bir an olsun unutmuş olmalıyım. Sanki dağın bütün boyutu görüş alanıma giriyor. Sonra kafamın karışıklığını yine kendim yorum getirerek gideriyorum. "Gördüğün otobüs camından baktığın kadar; yaya olsan, her bir yanı dolaşsan koca dağın sana göstermek istediği daha neleri vardır. Hem çocukluğunda söylediğin türküde Ilgaz dağının Anadolu'nun yüce bir dağı olduğu vurgulanıyor. Türkiye'nin, yahut dünyanın en yükseği denilmiyor ki... Şu bir gerçek ki dağlar aynı zamanda şehirleri birleştirici ağlar. Ilgaz dağı da, Anadolu illeriyle Karadeniz bölgesinin ağı, etrafındaki illeri, ilçeleri birbirleriyle bağlayıcı. Hangi yamacından giriş yapsan bir tarafında insanları buluşturucu özellikleri bulunuyor. O kadar geniş alana yayılmış, yüksekliğide az değil hani 2 bin metreyi aşkın boyu var maşallah...
" Sonrasında gözlerimi kapayıp içinde bulunduğum anı değerlendirmeye duruyorum. Rabbimin bahşettiği Karadeniz Bölgesini kendimce yorumluyorum.
 
(Konu Devam Edecek)
 
Ayfer AYTAÇ