Çarşı Pazar Ne Yazar

Çarşı Pazar Ne Yazar
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Perşembe, 19 Eylül 2019 11:17
altKABAK ZENGİN MUAMELESİ GÖRDÜ
Geçtiğimiz hafta süresince kilo fiyatı 2- 2.5 lira olduğundan pazarın en fakir sebzesi ilan ettiğimiz kabak, bu hafta birden kilo fiyatını 4-5 liraya yükseltti. Sonbaharın son demlerinde çıtır çıtır kabaklar, hala tarla işi diye satılıyor. 
Pazar yerlerinde kabak fiyatının arttığını gören bizim mahalleliler, adeta gözlerine inanamadı ve kabağa piyango çıkmış da zengin olmuş sonradan görme insan muamelesi yaparak yanından uzak durdular. 
Vatandaşlar “En kolay yetişen kabakta 5 lira olursa artık, bir şey yemeyelim bari” diyerek sitemlerini dile getirirlerken, satıcı kabağın önceki ucuz fiyatının ürünün bol olmasından kaynaklandığını, tarlada kalan az miktarda ürünün de ister istemez fiyatının artığını söylediler.
 
DOMATES 9, SALÇALIK 3 LİRAYDI. 
Yaz mevsimi süresince 4 - 5 liradan aşağı düşmeyen salçalık domatesleri alabilenler, kışlık salçasını yaptılar. Toplu alıma para ayıramayan ve salçasını yapamayanlar, market raflarındaki hazır salçalara  kaldı. Bittikçe, küçük kavanozlarda alınıp, azar azar yemeklere kullanılacak.
Pazar yerinde rengiyle dikkat çeken domatesin kilo fiyatı birkaç haftadır 7 ila 9 lira arasında değişiyor. İnsanlar bu sene doyasıya domates yiyemediklerini söylüyorlar.
Mahalle aralarında da araçların arkasına konulan kasalar içinde vatandaşa arz edilen domatesin kilosuysa 2 lira 500 kuruş. Bazı kamyon arkası satıcıları domatesi 3 liradan da satabildi. 
Salça yapmak isteyen ev hanımlarının rağbet ettiği, salçalık cinsi domatesin toptan alınması halinde, kilo fiyatından daha ucuza çekilebileceği seyyar satıcılar söylüyor. 
Ne var ki bu saatten sonra salça olmaz biliniyor. Ağustos güneşleri geçti. Eylül ayı yarıyı aştı. Lakin satıcı satmaya, alıcı da almaya devam ediyor. Zira neresinden baksan etten ucuz olduğundan, et alamayan, halen dolabına bolca domates dolduruyor.
 
PATLICANIN FİYATI DÜŞTÜ
Haftalardır 4 lira ile 3.75 kuruş arasında gidip gelen, kırk çeşit yemeği yapışmasıyla ünlü patlıcan sebzesi, bu haftanın Pazar yerlerinde, neredeyse tonlarcaydı ve kilo fiyatı 2 lira 50 kuruş olarak satışa sunulmuştu. Şehrimin sakinleri pazar yerlerinde gördükleri bol ve ucuz çeşit meyve ve sebzelerle, nihayet ailelerinin yüzünü güldürücü alış veriş yapabildi. Yıllarca pahalı oluşundan yakınılan taze fasulyede bitimine yakın 7- 8 liralık fiyatını  6 liraya geri çekerek, cinsine göre fiyat belirleyerek alıcıya arz edildi. Kış günleri öncesi pazar yerlerinde görülen bu ucuzluğun, marketlere de yansıması isteniyor.
 
BAKLİYAT VE YAĞLAR PAHALI
Market yerlerinden alış veriş yapmayı alışkanlık haline getiren şehir insanları çoktan eski vefalı bakkallarını unutmuş gibiler. Neredeyse herkes büyük alış veriş yerleri olan marketleri tercih etmekle evinin yakınındaki bakkalını görmezden gelip, yüzlerce metre ötedeki markete gidiyor evinin gıda ve öteki ihtiyaçlarını teminine…
Ancak her gidişinde bütün ürünlerin tekrardan gizlice zamlandığını görüyor. Vatandaş bu duruma tepkili, hükumetin vekillere durmadan zam yaptığını söyleyen vatandaşlar, “milletvekillerine verilen yüklü miktarda parayı dar gelirli vatandaşlardan çıkarmak ister gibi, tüm ihtiyaç maddelerimizin etiketi her gün fiyatı artırılarak değiştiriliyor. Hele ayçiçeği yağı, neredeyse zeytinyağıyla başa baş fiyatta. Ne olacak bu halimiz? Bu düşüncelerle biz kış günlerini nasıl karşılayıp uğurlayacağız” sözleriyle pahalılığa tepkili olduklarını dile getiriyorlar. 
“Kuru fasulyenin 18-25 lira arası satıldığı bir hayatta yaşanır mı?” diyen bir başka vatandaş da, milletvekilime ve memura olduğu kadar işçiye de ve yaşlılık aylığı alan dar gelirliye de zam yapılması doğrultusunda hükumet yetkililerine duyuruda bulundu…
 
LİMON PAZARIN PRENSİ 
Pazar yerlerimiz panayır yeri gibi, cümbüşlü ve rengârenk meyve sebze sergileriyle dolu. Ancak gerek kış mevsiminin yaklaşmasıyla, gerekse susuzluğun etken gösterilmesiyle bu yaz pazarlarımız çok pahalı bulundu. Örneğin çok kişinin ekşi diye rağbet etmediği ve alımını pek elzem bulmadığı limonun kilosu 10 -12 lira. Bu da gösteriyor ki, limon en yüksek fiyatla pazar yerlerinin sarı prensi. Limonun fiyatının kabarık oluşu önümüzdeki kış aylarında narenciye ürünlerinin de çok pahalı olacağına delalet olarak yorumlanıyor.. Satıcılar kışlık meyveler de bu yıl ürün rekoltesinin düşük beklendiğini belirttiler. 
Her Pazar yerinde olduğu gibi, 2 lira 25 kuruşluk en ucuz fiyatıyla salatalık yine Çarşamba pazarında da fakir görünümünden kurtulamadı. Domates 7-10 lira, biber- 6-7 lira arasında fiyatla satılırken, salataların ahbap çavuşları olarak ayrılmaz ikili muamelesi gördüler. Ancak bu ikiliye limon yüksek fiyatıyla eşlik edemedi. Bu da gösteriyor ki, bundan böyle her salataya limon sıkılamayacak ve “her salataya limon olma” sözü tarihe karışacak.
 
Ayfer AYTAÇ