Kadir Gecemiz Kutlu Olsun

Kadir Gecemiz Kutlu Olsun
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Cuma, 31 Mayıs 2019 10:38
HAYIRLI CUMALAR OLSUN KADRİNİZ KIYMET DOLSUN
 
 
altSultanlar sultanı, muazzez Ramazan-ı Şerifin son günlerine yaklaşırken, Mübarek Kadir gecesine kavuşmanın mutluluğunu yaşıyoruz… Hayırlara vesile olması dileğiyle...
Tüm güzelliklerin kısa sürüşünde olduğu gibi Mübarek Ramazan'da dün geldi, yarın gidiyor. "oldu. Üç gün sonra Sultanımızın gidişini ve tutulan oruçların kabul görmesini bayram yaparak kutlayacağız.
bu bayrama erişmemizin bir anlamıda "Ramazan ayını bu yılda görmek nasip oldu. Gelecek seneyede sağlıcakla erişiriz inşallah." manasıda taşıyor.
Bu akşam mübarek Ramazan ayının 26'sını 27'ye bağlayan gece ve aynı zamanda gecelerin en yücesi, bin aydan hayırlısı Kadir Gecesi...
Bu gece Kur'an'ı Kerim'imizin yeryüzüne nüzulünün başladığı ve hazreti Muhammed'e ( Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Peygamberlik vazifesinin lütfedildiği gece...
Bu gece şefkatin ve bağışlanmanın bol olduğu, rahmet ve bereketin çokca yansıtıldığı gece...
Bu gecenin hürmetine Allah'ın izniyle bütün camiler dolup taşacak. İnsanlar el açıp Yaradan'ına yalvaracak. Af ve mağfiret dileyecek. Camilerde mevlitler okunacak, hep birlikte iki cihan saadetimiz için dualar edilecek.
Yaşayanlarımıza hidayet, göçüp gidenlerimize rahmet dilenecek. Bu gecenin büyüklüğü hürmetine bağışlanmak hepimizin en büyük dileğidir. Çünkü yaşarken cazip gelen dünya üzerinde, gün içinde bilerek ya da bilmeyerek yaptığımız ne çok yanlışlarımız, farkında olmadığımız kusurlarımız, incittiğimiz dostlarımız, işlediğimiz günahlarımız vardır. 
Hastalık dışında hiç bir bahanenin ardına sığınmadan oruçlarını tutmuş olanlar ile basit türlü bahanelerle keyfi oruç tutmayanlar bu akşam belkide aynı içtenlikle Allah'a yönelmiş olmanın verdiği iç huzurla gözlerinden yaşlar akıtacak. Pişmanlıklarını dile getirip dualarının kabulünü dileyecekler. Şüphesiz Rabbimiz herşeyi bilendir ve çok bağışlayandır.
Mübarek Kadir gecesi hürmetine; Rabbim dara düşene sabır, sabrı bulunca şükür, şükre erince rahmet, rahmete dalınca sevgisini ihsan eyleyip, gönlümüzden geçenleri avuçlarımıza versin. Cümlemizin duaları kabul olsun. Bir dahaki Ramazan ayına sağlıcakla erişmek dileğiyle; tuttuğunuz oruçlar, yaptığınız ibadetler yerini bulsun.
Dünya denizinde, İslam gemisinde, Rasulullah gibi bir kaptanla, Kur'an pusulası ile cennet sahilinde buluşmak umuduyla kandiliniz kutlu olsun.
Mübarek Cumamız ve Kadir gecemizin feyz ve bereketi tüm Müslümanların üzerine olsun. Yüce Allah bu güzel günler hürmetine vatanımıza, milletimize zeval göstermesin inşallah!
Ey Erhamürrâhimîn! Ben de yardımına muhtacım; bana da şefkat elini uzat. Hiç şüphesiz gerçek havl ve kuvvetin yegâne Sahibi Sensin. Sen Aliyy ü Azîmsin; ululuk ve azamet tahtının biricik Mâlikisin...Sen evvelsin, Senden önce hiçbir şey yoktur. Sen âhirsin, Senden sonraya hiçbir şey kalmayacaktır. Sen zahirsin, Senin üstünde hiçbir şey yoktur. Sen batınsın, Senin dûnünde hiçbir şey yoktur. Bana borçlarımı ödemeyi nasip eyle ve beni fakirlikten müstağnî kıl. Âmin…
 
HER GECENİ KADİR BİL...
"Bir veli zat buyuruyor ki: Her gece Kadir gecesidir bizim için. Hangi gece gözümüzden Allah rızası için, Allah'ın Resulü için, bütün ümmeti Muhammed için, kendimiz için iki damla göz yaşı düşerse o gün kadir gecesinin ta kendisidir. Bu gece olmadı öbür gece, hangi gece Allah için gözümüzden iki damla yaş sökün ederse o gece bizim için Kadir gecesi olur."
Hacı Ahmed Kayhan Hz.
 

VE CUMA GÜNÜNÜN FAZİLETİ

 

Resulullah Efendimiz Aleyhisselatü Vesselam Hz. buyurmuşlar:

"Cuma günü günlerin efendisi ve en büyüğüdür. Allah Teala o günde iyiliklerin sevabını iki kat artırır, günahları siler, dereceleri yükseltir, duaları kabul eder, zorluk ve gamları giderir, büyük hacetleri reva eder; artırma günü olan Cuma gününde Allah Teala kullarına rahmetlerini artırır ve cehennem ateşinden birçok insanı kurtarır; o halde o günde kim Allah’ı çağırır, O’nun hak ve hürmetinin bilincinde olursa, Allah Teala’ya onu cehennem ateşinden kurtarmak bir hak olur. O halde Cuma günü veya Cuma gecesinde ölecek olursa, şehidlere verilen sevabı alır ve kıyamet günü Allah’ın azabından güvencede olarak haşrolur. Kim de Cuma namazı kılmayarak veya Cuma gününde Allah’ın haram kıldığı şeyleri işleyerek Cuma gününün saygınlığını hafife alır ve onun hakkını zayi ederse, Allah’ın onu cehennem ateşinde yakması gerekir; ancak tövbe edecek olursa başka.”
Hadis-i Şerif.

 
Ayfer AYTAÇ