Ne Ararsan Var

Ne Ararsan Var
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Perşembe, 11 Nisan 2019 04:01
YILAN YAĞI KARINCA YAĞI BULUNUR
altEczanenin birine bol miktarda yılan yağı ve karınca yağı ve buğday özü şurubu ve çimen suyu getirilmiş. Sizin böyle bir yağ çeşitdinden haberiniz var mı? Daha öncesi hiç yılan yağı, karınca yağı diye bir madde duydunuz mu?  Ben ilk defa duyuyorum ve görüyorum. Görür görmez de şok oldum dersem, yalan olmaz.
Daha önce bitkilerden yağ çıkar biliyorduk ve neredeyse her bitkinin yağı çıkarılmaya başladı. İçlerinden de bazılarının çok faydalı olduğu söyleniyor. Aslan pençesi, çalı dikeni gibi bitkilerin bile yağı çıkartılıyormuş, bilmiyordum. Kullananlar nasıl kullanır görmedim. Alternatif tıp diye bir şey söylüyorlar, ben tıpbın alternetifini doğru bulmuyorum. Eskinin kocakarı ilacı dediklerine, günümüzde alternatif tıp diyorlar. Tıp ilimle, bilimle ilgilidir. kocakarı ilaçları kullanılıyorken neden ilim yapıp tıpbı geliştirmişler? İnsan daha sağlıklı yaşasın diye; hoş rant uğruna ilmi de bozar oldular. Doktorlar habire ilaç sektörüne para kazandırıp dururlar. Her neyse, sadede gelecek olursak: Zeytinyağı, ayçiçeği yağından sonra, haşhaş yağı, mısıryağı, fındık yağı ve soya yağı yemek pişirilmede, özellikle öneriliyor. Sağlıkçılarımız bilhassa kolesterol sorunu yaşayanlara “Katı yağ tüketmeyin, zeytin yağını tercih edin. İçeriği vitamin ve mineral dolu ve hafiftir” diyorlar. Sıvı yağ tüketirsek, damarlarımızda yağlanma olmazmış. (Bergamot, Kayısı, Ceviz, badem yağı, pamuk yağı da üretiliyor biliyorsunuz.)
Doktorlar böyle diyor da, herkes bütçesine göre bir yağ tüketiyor işte. Peki, “Yılan yağı ve karınca yağı nereden çıktı,” diyecek olursanız. 
Onlar yemek yapımına yönelik değilmiş. Vücut gelişmesine, saç uzatmasına yönelik yağ türleriymiş. Balık yağından sonra, bilim adamları gelişme çağındaki çocuklar için, yılan yağı ile karınca yağını keşfetmişler, geliştirmişler. Sonra da firmalar patentini almış, kutulayıp tüm eczanelere dağıtmış.
İnanmazsanız, gidin bir eczaneye sorun. Yadırganmazsınız, dahası yakından tanıyıp öğrenmiş olursunuz. Bu yağlar cilde sürüldüğünde, gerginlikte veriyormuş. Botoks yaptırmak isteyip de, para bulup yaptıramayanlar, alsınlar bir şişe karınca yağı, bolcana sürsünler oralarına buralarına, buruşukluktan kurtulsunlar. Buruşuk giysiyi ütü düzeldiği gibi, buruşuk yüzü de bu yağlar dirileştiriyormuş.
Hadi yılanın zehrinin çıkarıldığını biliyorduk. Bu işten para kazanan adamlar bile var. Tutuyorlar zehirli yılanları, ağzından zehrini alıyorlar. Cesaret isteyen bu işi yapabilen insanlar, para kazanmaktan öte, insanlığa yardım ediyorlar. Yılan zehri bilindiği gibi, yılan ısırıklarında panzehir olarak kullanılıyor. Ayrıca başka hastalıklar için yapılan ilaçların içine de konuluyor, şifa niyetine yani. 
Acaba bu soğuk görünümlü sürüngenin yağı nasıl alınıyor, öldürüldükten sonra mı, yoksa diri diri mi, işte onu bilmiyorum ve çok merak ediyorum. Ya karıncanın yağı? O mini minnacık hayvanın eti ne ki, yağı ne kadar olsun? Ufacık karıncanın yağı nasıl çıkarılıyordur, sizin merakınızı çekmez mi?
Acaba bir kilo karınca yağı için, kaç karınca kolonisi kullanılıyordur? Karıncaların yağları hangi büyüklükteki şırıngayla alınıyordur? Ve o karıncalar yağı alındıktan sonra, zaten cılız vücutlarıyla ayakta kalabiliyorlar mıdır? 
Ha bir şey daha, karıncanın karın gerginliğine iyi geldiğini söylüyorlar büyüklerimiz. 
Diyelim ki bakliyat yemeği yediniz, ama herkes ağır makineli gibi atış yapıyorken, siz gaz çıkaramıyorsunuz. İşte bu nokta da iki adet karınca yutacaksınız, bağırsaklarınızda ne kadar sıkışmış gaz varsa, silkelenmiş baca gibi, temizlenip atılıyor. Bu kocakarı tarifi bir ilaç, deneyin diye söylemiyorum.
İşin ciddiyetine bakarsak, şöyle bir düşünce geliyor akla. 
“İnsanların boyunu büyüteceğiz, hanımları güzelleştireceğiz” diye, bilim adamları hayvanlar âlemini gözden çıkarmış olmalılar. 
Gerçekten çok ilginç değil mi? Büyüme sorunu yaşayan çocuğunuza eczane gidip karınca yağı alıyorsunuz. Çocuğunuz bu yağı içince uzayıveriyor. Karınca dediğinin kendisi ne kadarcık ki zaten? Haşaratın yağı çok olsa, kendi bedenini geliştirecek.
Hadi yılan yağına aklımız yattı diyelim, karınca yağına mantıklı bir cevap bulamıyorum. Yakında kalorifer böcüsü sütü, kakalak yumurtası gibi ürünlerde eczanelerin vitrinlerinde boy gösterirse, hiç şaşırmayacağım.
Doktorlarımız buna ne derler, yılan ve karınca yağını tavsiye eden uzmanlar var mıdır? Bilemiyorum, ama bana böyle bir şeyin gerçeğini eczane vitrinlerinde görmüş olmam, “biraz da insanlar ne yapacaklarını saçmaladılar gibi geliyor” dedirtti bana. Siz ne dersiniz?
 
 
Ayfer AYTAÇ - ayferaytac.com