Almayı Bilirler Vermede Pasifler

Almayı Bilirler Vermede Pasifler
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Salı, 02 Ekim 2018 13:52
VATANA MİLLETE HAYIRLI OLSUN... 
 
altElektrik ve doğalgaz zamlandı malumunuz. 
Elektrik ve doğalgaza 1 Ekim itibariyle zam geldi. 
 
Elektriğe konutlarda yüzde 8, sanayi ve ticarethanelerde yüzde 18, doğalgaza da konutta yüzde 9, sanayide yüzde 18,5 zam yapıldı. Vatandaşın yüreğine biraz daha keder sokuldu. "İşin var mı, para kazanabiliyor musun" demezler. Hatalarının bedelini vatandaşın sırtına yükletirler. 
 
Ben idareli kullandığım elektiriğe, doğal gaza avuç dolusu para veriyorsam, karşılığında kesintisiz hizmet isterim. Parasını aldığınız işi iyi yapmasını da bilin artık. Kaçıncı yüzyıldayız?
 
Bizim şehir de sıklıkla elektrik kesintisi oluyor. tellerdeki akımın ne zaman kesileceğini bilemediğinizden haliyle gün içinde elektrikli cihazlarını kullanıyorsunuz. 
 
Tekneloji nimetleri günümüzde kimin evinde yok ki? kredi kartına yapılan taksitlerle neredeyse ülkemin tüm evleri elektrikle çalışan cihazlarla dolu. 
 
Onca para verip aldığımız çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, buzdolabı, fırın, kombi, bilgisayar, tost makinesi vs. 
Günlük ev işlerinde baş yardımcı. Temizlik ve titizlik için bahane yok artık. Ecnebiler kafasını çalıştırmış, teknolojiyi bulmuş. Eve ne gerekiyorsa makinasını yapmış. 
 
Keşke teknik ürünler elektrik yerine başka bir yöntemle çalıştıralabilseydi. Misal toprakla, havayla mesela. Niye derseniz Allah'ın yarattığında tükenme, kesilme olmaz. Kulun bulduğu zamanla bunama yapıyor.
 
Gerçi Allah'ın verdiğinden de çok para alır insaoğlu. Hizmet bedeli der, falan der, filan der. Kitabını kılıfa uydurur.
 
Ben elektiriğe verdiğim her kuruşu küfrederek ödüyorum. Niye mi, anlatayım da nedenini öğrendiğinizde, siz bu durumda ne yaparsınız deyiverin.
 
En son dün başıma geldi. Misal ben bu elektrik zammını dün yazacaktım. Sabahın seherinde bir gitti elektrikler, saat dokuz gibi geldi. çamaşır ve bulaşık makinasını çalıştırmıştım. sonra ocağa yemeğimi koydum. bu süreçte biraz dinlenmek istedim.
 
Resmileşen elektrik ve doğal gaz zammını yazmaya, bilgisayar başına kuruldum. "Ben evden yazmalarımı, genellikle bu dinlenme süreçlerinde yaparım." 
"VATANA MİLLETE HAYIRLI OLSUN" 
Başlığı altında başladığım yazıda iki cümleyi tamamlayamadan bilgisayar "pat" aniden kapandı.
 
Baktım, elektrik bizim haneden gitmiş. Makinalar stop. Kısa bir süre sonra aniden geldi. Makineler yeniden çalışmaya başladı. Daha çamaşırları iki çevirmeden, hadi bir daha koptu bizden elektrik. Sonra bir daha, bir daha.
 
Komşularım cama, kapıya çıkıp birbirlerine bağırmaya başladı.
 
-"Biz de elektrik yok, ütü yapıyordum birden gitti. Sizde de yok mu kardeş."
 
Öteki komşu:
-"Ben de ev süpürüyordum, makinam birden durdu.Bizde de yok. Kar değil, tipi değil niye kesildi ki?" 
 
-"Oğlanda banyo yapıyordu, sabununu soğuk suyla akıtmıştır artık. Vah, vah, iki de bir niye kesilir ki bu elektrik?" 
 
-"Ne bileyim kardeş, bunlar para alırlar, hizmet vermeyi bilmezler. Makinalarımız bozulursa, bir daha nasıl alacağız?" 
 
-"Aman komşum umurlarında mı onların, biz koyun oldukça daha çok güderler."
 
Bu söz çok koydu bana. Hayır, insana koyun olmak yakışmaz, insan insan olarak yaratılmıştır. Ve her insanın, insanlık haklarına saygı gösterilmelidir. Zam yapıyorsanız, aldığınız paranın hakkını verin. Doğru hizmet getirin.
Biraz insaf edin, ölmeyede yüzü olmalı insanın.
 
Ayfer AYTAÇ - ayferaytac.com