EY MÜSLÜMAN

EY MÜSLÜMAN
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Pazar, 09 Eylül 2018 06:24


''Rabbin kesin olarak şunları emretti: Ancak kendisine ibadet edin, anne ve babaya iyilik edin. Onlardan biri veya her ikisi senin yanında yaşlanırsa, sakın onlara "öf" bile deme ve onları azarlama. İkisine de tatlı ve güzel söz söyle.'' İsra suresi : 23

''İkisine de acıyarak tevazu kanatlarını indir. Ve şöyle de: "Ey Rabbim! Onların beni küçükten terbiye edip yetiştirdikleri gibi, sen de kendilerine merhamet et.'' İsra: 24

altEy müslüman kardeşim!

Önce bir bak arkadaşına; annesini seviyorsa, annesini dövdürmüyor, sövdürmüyorsa ona güven. Annesini dövdüren ve seyreden buna göz yumuyorsa, suç ortaklığı yapmış sayılır. (Hz. Peygamber (s.a.v.) öyle buyurdu; 'Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır.' )

Annesinin sağlığıyla ilgilenmeyip, başkalarının gözünün içine bakıyorsa, annesini dışlayıp dışarıdan birilerini bağrına basıyorsa; o dünyaya gelmesine vesile olan annesine kötülük eden biridir. Böyle bir insan Allah'a değil, kula kulluk yapmaktadır.

Annesinin meşru olan sözlerine ve nasihatlerine kulak verip dinliyorsa ve o nasihatleri uyguluyorsa onunla iş yap,

Annesini ve kardeşlerini seviyor, sayıyorsa onlara değer veriyorsa ona borç ver ve ona güven.

Annesini azarlamıyorsa, ağzını yamuşlamıyorsa, elle, dille hakaret etmiyorsa, annesini karalamıyorsa,annesi ve kardeşleri aleyhine davranmıyorsa ona sırrını aç,

Yaşantısı Allahın ve resulünün emir ve yasaklarına uyuyorsa onu her zaman için dost bil ve ondan uzaklaşma!

Unutmayalaım ki;

Çocuğu kendi geleceğinin sigortası olarak doğuran, kendi süsüyle-püsüyle ilgilenip çocuğuna bakmayan, gezmeyi ve yatmayı seven tembel kadınlar, anne sayılmazlar. Rabbimin lütfu olarak düşünerek her türlü meşakkate katlanarak çocukları için gençliğini feda eden anneler, hakiki ve hakikatli analardır.

Böyle anne çocuklarına kanattır, koca bir dağdır. Allah'ın emaneti bilip, Allah rızası doğrultusunda çocuklarını yetiştiren, onlara büyüğünü saymayı, küçüğünü korumayı, sevgi ve vicdan dolu bir yürek sahibi olmayı öğreten anneler kıymetli hazinelerdir.
Anne ne kadar da yaşlı olsa çocuklarını gölgesinde barındıran çınardır.
Anne dualarıyla her türlü olumsuzluk yağmurlarına karşı koruyan bir şemsiyedir..

Anne hayat denizinde karşılaştığımız zorlu dalgalarla başedemediğimiz de, sığınacağımız bir limandır.

Anneler bizleri dünyaya gelmeye sebep olan canlardır.
Annemiz yaşıyorsa başımızda bayraktır,
Annemiz bizler için vazgeçilmez vatandır...

Annesine hakkıyla evlat olmayanın,  annesinin meşru yönde söz ve nasihatlerine kulak tıkayanların hali dumandır.

Ey kardeşim! Annesine yanlış yapan kim olursa olsun, ondan uzak dur.

DÜNYADAN AHİRETE HİCRET ETMİŞ OLAN ANNE VE BABALARIMIZA RAHMET DİLİYORUM.ALLAH MEKANLARINI CENNET EYLESİN ,RAZI OLDUĞU KULLARINDAN EYLESİN İNŞALLAH.