Tevekkülü Terk Ettik

Tevekkülü Terk Ettik
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Pazartesi, 30 Temmuz 2018 16:56

HALİNE ŞÜKRETMEZSEN

HUZURUN HEP EKSİK KALIR.

altNe zaman yaramızdan şikâyetçi olsak,
Daha deriniyle imtihân olunduk. O yüzden diyorum: "Tevekkül edelim, iyidir."

Çoçukluğumuzda, büyüklerimizden öğrendiğimizce Allah'ın buyruğuna iman eder, verdiğine şükreder, vermediklerine sabrederdik. Azla yetinmesini billir, ailemizin imkanlarını zorlayacak bir şey istemezdik. Yokluk da gördük, varlık da. Ne yokluktan şikayetçi olduk, ne de varlığımızla övündük. Dirllk olmadığında direndik, zorluk olduğunda sabrettik. Kaderimize isyan etmedik. Daha iyi bir hayat için kendimiz gibi kul olana boyun eğmedik. Harama değmedik, yalana yanaşmadık. Sağlıklı yaşıyor olmamıza hep çok şükrettik. Ömrüm ve gazetecilik mesleğim süresince gördüklerim, duyduklarım; yalanların, yalakalıkların haddinin hududunun olmadığını gösterdi. 

Neler, neler kaybetti, kaybedecek bu İnsanlar KUL'A KULLUK uğruna...Ah! Bir Erseydi, erebilseydi bu insanlık KUL OLMANIN Şuuruna...!

İnsanı, o kadar incinmesine rağmen, ayakta tutan kuvvet, ALLAH'a olan inancıdır .. İnsanlık ne hallere geldi. Büğüye saygı yok, küçüğe sevgi yok. Merhamet, vicdan yok. Kimsenin kimseye aldırdığı yok. İnsanlar içinde insana hasret kallmak, ne büyük felaket. Allah beterinden saklasın. İnsanı, gün içinde o kadar incinmesine rağmen ayakta tutan kuvvet, ALLAH'a olan inancıdır. En yakınlarımız tarafından bile onulmaz sanılan darbeler alabiliyoruz. Çevremize göre ayak uydurup, Allah'ın buyruğuna itaatsizllik ediyoruz. (Haşa) Komşudan korkuyoruz, komşu dedi kodu yapmasın düşüncesiyle belki, komşunun göözüne hitaben yaşıyoruz. Yanlışları böyle böyle yapıyoruz. Başkaları ne der diye yaşamayalım. Rabbim ne der diye yaşalım. Başkaları geçip gider, Rabbim bizi terk etmez.

RABBİMİZ YOLUNDAN AYIRMASIN İNŞALLAH...

"SİRETİ HAYVAN DOLU, SURETTE İNSAN İSTEMEM
MEYLİ ESFELDİR ANIN, HAYR İŞLESE EYLER VEBAL"
 

YUKARIDAKİ SON SATIRLARDA DEMEK İSTENİYOR Kİ: SİRETİ HAYVAN DOLU SURETTE İNSAN BİLİNENLER İYİLİK YAPSALAR DA SEVAP ALMAZLAR.

 

Ziya Paşa’nın da şu sözü hoşuma gider:

‘’Dehri arasan binde bir Âdem bulunmaz

âdem görünen harları âdem mi sanırsın’’