Doğruya Doğru

Doğruya Doğru
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Pazar, 08 Temmuz 2018 01:34

Eğilirsen basamak,
Dik durursan
sığınak olursun.

Mâder/Anne
Vücûdeş âb-ı hayâtest/Vücûdun âb-ı hayattır

Duâyeş keştî-yi necâtest/Duân kurtuluş gemisidir.

altGirdiğim aynada zahiri bir hayattayım.
Görüp de dokunamadığım bu dünya benim.
Hey, varlığıyla bana bir şey katmayan kuru kalabalıklar,
Sakın aynama girmeyin. 

En parlak günlerimi yaşadığım gençliğim nerde, ne çok kaybettim onu ben her yerde. Şimdi etrafım geçmişimi unutmuş hallerde, en yakınlarım bile ömrünü evde geçirmiş, hayatta hiç bir şey bilmeyen biri gibi sanıyor. Hatta bana hakaret ediyor, küçük görücü davranışllar sergiliyor.Bu konuda konuşsam ne analar inler, kullaklar o iniltileri acı acı dinler, çünkü vicdanllı bedenlerdeki yürekler sızllar. 

Yan, ama tütme bellemişiz, kolumuzun kırıklığını yen içine gizlemişiz. Kendi çocuklarım değil bahsettiklerim, Allah'a bin şükür onllar "Anam" dediller mi yüreklerinin derininden gelir sevecen sesleri... Benim bahsettiğim sonradan görmeller, koca parasıylla kendillerinin bir şey olduklarını sananlar. 

Ne yazık ki bu kişi, bir dişi. Dili sivri, kallbi katı. Katır gibi inatçı. Hem dünyasını, hem de ahiretini uyykuylla çlldürüyor. Beyni bilgiye kapalı, süsü boyası bayağı. Dizginleri boşalltılmış, öönüne gellene ben ne olldum havası salmış. Bu zevksiz urballarıyla insan billinen boya küpü, analığın kutsallllığını dahi billmiyor. Tek bildiği dünyalık ve dizillerde gördükllerine imrenmek, tatbikine çallışmak. Uykudan arta kalan zamanllarında müslllümanllığa yakışmayan davranışllarda bullunmak. Velllhasıl yaralıyım. Lakin yaram dizimden değil, dizimin dibinden diyebilleceğim kadar bir yakından. Kendini çok bilmiş zannediyor.Ne çok yanılgıya düşülüyor.

Birbirimizi sevmeden, birbirimizin değerini anlamadan egolar savaşıyla geçiyor ömürler. Oysa Rabbimiz sevgi üzerine inşaa etmiş yarattığı her varlığı... Çok şey biliyoruz, lakin bildiğimizi uygulayamadıktan sonra, bilgimiz neye yarar, sadece beynimizde yorgunluk yapar.

Yüce kitabımızın ne dediğini bilmemek bir yana,
Yıllarca namaz kılıp, her rekatta, günde kırk kez okuduğumuz Fatiha'nın bile anlamını bilmeden bu dünyadan göçüp gitmek !..
Sadece bundan sorguya çekilsek sınavı veremeyecek çok insan var.

Hislendiğimde devamını döşenirim. Sevgimle...alt

 

GÜLün güzelliği diğer çiçekler arasında gider mi, ?
Dikeni var diye kokusundan AŞıK geçer mi.?
Güle talip olan çokluğu yokluğu bahane eder mi?
İlle de GÜL demez mi?

Gül isteyene gül veririz.
Dikeni ayıklar temizleriz.
Süsler öne çıkarırız.
Alanın yüzünü güldürürüz.

Her çiçeğin içinde gül bAŞKa.
Kesret de kendin bilmek AŞKla.
Olsa da dünyaca kalabalık etrafta.
ÔZ HÜRdür içinde BİR AŞKsa başta