Patetes Almayacağım

Patetes Almayacağım
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Perşembe, 28 Haziran 2018 07:13

altZaman risk almak için çok kısa

Bizim güzelim ülkemizin topraklarında yetişen patetes ve soğanları çuvallara doldurup depolara tıkdılar. İç savaştaki Amerikan ve Rusya işgalindeki Suriye'den patetes ithal etmeye başlamışlar. Şaka gibi, ama ne yazık ki doğru.

Allah aşkına bilerek mi yapılıyor bunlar? Malum Suriye yıllardır kimyasal silahlarla yok edilmeye çalışıldı. Dolayısıyla Suriye toprağında yetişen patates insanımızı zehirlemekten, hemen değilse de ileri vade de hasta etmekten başka bir işe yaramaz.

Bu ithalatla hastaneler müşteri, pardon hasta kaynayacak demektir. İnsanımızın sağlık güvencesi riske girmiş demektir. Biz kobay mıyız, Allah aşkına bir tepki gösterin. Her yapılanı kabullenmeyin. İyice bir düşünün, bence bir hayli karanlık yönleri var bu ithalatın...

Nevşehir ve Afyon Şuhut patatesleri son derece lezzetlidir. Üretimde de bir aksaklık olmamıştır. Lakin çiftçinin elinde bırakılan, depolara kapatılan patatesler, otomatikman fiyat yüksekliğine sebep olmuştur. Mesele, dışardan ne idüğü belli olmayan, nasıl üretildiği, genlerine ne aşılandığı bilinmeyen yiyecek ve içeceklerle halkı hastalandırıp kırdırmaksa yirmi yıla kalmaz bu iş zaferle başarılmış olur.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin bizzat ağzından duydum. Sabah haberlerinde ekranlardan basbas bağırıyordu; "Türkiye'nin Suriye'de operasyon yaptığı bölgeden dört ton ürün getirildiğini belirterek, bunun sonucu olarak şu anda pazarda patates fiyatlarının 2 lira civarına gerilediğini gördüğünü söylüyordu. Operasyon yapılan yerler ne ara kimyasaldan temizlenip, toprağı ekilir dikilir hale getirildi? Bakan bunu belirtmiyordu. Çünkü hiç bir gazeteci böyle bir soru sormuyordu. Çoğunluk yandaş basın ya, sanırım soru sormaya cesaret edemiyorlardı.

Benim şahsi kararım patates yememek, ailemede yedirmemek. Dışardan et ithal edileli et de yemez olmuştum. Ama çok sevdiğim eti yememekle  ölmediğime göre, patetes yemezsem hiç ölmem. Zaten Rabbim izin vermedikten sonra ülkemde yetişmeyen hiç bir şeyi yememe kararı alsam ve tatbik etsem, sadece kuru ekmek yesem, yine de ömrüm süresince yaşarım. 


altBuradan duyuruyorum. Bundan böyle ben ülkemde yetişmeyen, Suriye'den ithal patatesten almayacağım.Doğrusu kimya yüklü Suriye'den gelme ithal patatesten alıp yiyenlerin aklına şaşarım.

İnandığı yalanlar uğruna,bütün doğrularını kaybetmiş olan insan bir zavallıdır,o yalanlarıyla yaşayan,yaşadığını sanan bir ölüdür.

Ne yazık ki her denilene inananlar ve her sunulanı yutanlar var. Kıyamet âlemetleri bunlar.

"Kıyamet koptuğu zaman, onun kopuşunu yalanlayacak kimse olmayacaktır." (Vakıa, 56/1-2)