Beşi Bir Yerde Ama Kilerde

Beşi Bir Yerde Ama Kilerde
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Perşembe, 21 Haziran 2018 19:47

KURU SOGANA BAK , DOLARLA EUROYI BILE SOLLADI !
Dalga geçiyorlar sanıyordum markete gittim gerçekmiş beya...

altDÜĞÜNLERE EN DEĞERLİ TAKI, BEŞİ BİR YERDEDİR.

PATATES, SOĞAN TAKININ; ALTIN DEĞERİNDEDİR.

Düğünlerde bundan böyle patates, soğan takılır.
Patates soğan ve diğer gıdaların fiyatının artması için satmayıp stok yapanları Allah'a havale ediyoruz ! Yoksa bu iki önemli gıdanında dışarıdan ithali için bu pahalılık bir bahane midir, bilemiyoruz. Almayalım, ellerinde kalsın. Ne olacaksa, olsun bitsin diyoruz. Patetes, soğan yememekle ölünmeyeceğini biliyoruz.
 
Ma’mer b. Fadle (r.a.)’den rivâyete göre, Rasûlullah (s.a.v.) şöyle işittim: “Günaha batıp gidenlerden başkası stokçuluk yapmaz.”
Peygamber uyararak günahtan korumaya çalışmış ümmetini, günahtan korkmayana ne desek uymaz. Kafasına fırsatçılığı koyan, yaptığından caymaz.

Patates, soğan dünyada var olduklarından bu yana yurdumuzda en yüksek fiyatlarını görmüşlerdir. Neden, stokçuluk yapıp  daha da pahalıya satış yapmak için. alt

Günahtır, fakir fukaranın patetesi haşlayıp, yanında soğan kırarak ekmeğine katık ettiği azığını kazıklamak müslümanlıkla bağdaşmaz. Biliyoruz ki hayat kavgası herkes için zor. Ancak bu zorluk Allah'ın bolca verdiğini saklamakla, dışarıdan takviyeler getirmekle aşılmaz. Yardımlaşmayla, dayanışmayla, makul olanla yetinerek, şükürle bereketlendirerek bir neticeye getirilir.

Allah'ın nimeti, toprağı eşele göm. Bire bin verir mübarek nimetler. Ben saksıya süymüş soğan gömüyorum, yeşilini koparıp yiyorum, kalanı toprak altında palazlanıyor, kışlık kocaman, bir kazan yemeğe doğranacak soğan oluyor. Keza patates de öyle, yarım kesilmişini bile toprağa gömseniz, üç hafta sonra bir torba patetes çıkarırsınız.

Demek istiyorum ki, illa patates, soğan yemek istiyorsanız, güneşte kalıp yeşillenmiş bir tek patates bile toprakla buluşması halinde, size üç öğün yemek verecek kadar çoğalır. Böylesine bolluk veren bir nimet.

Bu işi yapmak için bahçeniz, balkonunuz olmanız da gerekmiyor. Bir saksıya toprak doldurun, koyun pencereniz önüne, arada bir suyunu verin bekleyin. Vallahi Rabbim rızkınızı âlâsıyla verecektir.

Bu arada hava atmak gibi olmasın, ama ben biraz önce saksımdan koparıp bir kaç soğan yedim. Evimde, elimin altında istediğim zaman soğan bulabileceğimi zenginlik ölçüsü diye düşünüyorsanız, kabul ediyorum çok zengin ve görgüsüzüm.  Araplar da yıllardır çorbalarına altınsuyu katıyorlarmış. Soğan daha değerli oldu biline.

Nazar etmeyin ne olur, saksınıza atık soğan- patates dikin sizinde bolca yemekliğiniz  olur. Verilen emek; göze sefa, yemeğe lezzet verir, emeğin karşılığı afiyetle yenir.

Bir de hatırlatma yapmak isterim: "Evinde bir çuval soğanı olan, sabaha kadar ailesiyle nöbetleşerek başını beklesin. Ne olur, ne olmaz hırsız girebilir. Sabah kalktığınızda da soğanınızı borsaya sunun, borsa biraz yükselsin. Umulur ki  döviz düşsün. Ha bir şey daha diyebilirim. Almanya'dan tatile gelecek  akrabalarınız varsa, gelmeden rica edin Almanya çikolatası yerine patates sogan getirsinler. O hale düştük velhasıl...

Tüm yüz ölçümü Konya kadar olan Hollanda"nın yıllık patates üretimi 7.576,860 tona ulaşırken, Türkiye, sadece . 4.763.060 ton haberiniz olsun. Yiyen yemeyen belli olsun...

Ayfer AYTAÇ - ayferaytac.com