SEÇİMLERİ BAY PARA KAZANACAK

SEÇİMLERİ BAY PARA KAZANACAK
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Salı, 22 Mayıs 2018 10:24

altGayri görüldüğüm yerde sorgulanmaktan bıkmıştım. “Yeni cumhurbaşkanımız bazılarının reis bellediği mi olur, yoksa; ince mi, hanım ağa mı, saadet vaad eden mi” sorularından gına gelmişti. Kimse demiyor ki "Memleketimizde parti bolluğu var. Lakin hangisi kimin oyunu böler, kimin desteği, kimlere gider, "diyen yok. Her neyse; benden beklenilen cevabı vereyim de, bu soruların devamı bitsin.

24 Haziran' da yapılacak genel seçimler için çarpışan adayların isimlerini hepimiz biliyoruz. Duyduk, kendilerini gördük. Hiç birinin siması yabancı değil. Şecereleriyle tanıyoruz kendilerini; bir TV reklâmında denildiği gibi “vatandaş vatandaş olalı böyle koltuk meraklılarını, oturdukları yerden kalkmak bilmeyenlerini görmedi.”

Siz vatandaşlar olarak, başka partilerin adaylarından ziyade bu üçlü, dörtlü arasında bir değerlendirme yapmamı bekliyorsunuz benden.

Aslında bu değerlendirmeyi kendiniz yapamadığınızdan değil, bir tevazu örneği sergileyip benimde fikrimi öğrenmek istiyorsunuz.

Bu güne kadar hep yorum yapmaktan kaçındım. Nedeni; ben günümüz siyasetini sevmiyorum, günümüz siyasilerini de ‘gerektiği gibi’ dürüst bulmuyorum.

Fakat o kadar çok ısrar ettiniz, bu konu da o kadar çok üstelediniz ki; söyleyeyim de kendimi baskı altında hissettiğim bu haletiruhiyeden kurtulayım.

Söylüyorummmmmm! Söylüyorummmmm! Az sonra değil, şimdi söylüyorummm!

Ben de pek abarttım ha, yazının başlığında söylemişim bile...

Başlığı okumadan konuya geçmiş olanları dikkate alarak tekrardan söyleyivereyim. Baskın seçimlerin baş kazananı “BAY PARA” olacak” Evet yanlış duymadınız, seçimleri bay para kazanacak.

“Hadi be sende; amma attın. Senin bu dediğine kim inanır? (valla yakın geçmişte akil adam seçilen, sonra akilliği akıllarda bile kalmayan Kadir İnanır bile inanmaz.)

Adı para olan bir adam bile yok adayların için de” diyenlerinizi ben de değişik bir ruh haline döndürmek için, iddiamda ısrarcı olayım.

24 Haziran seçimlerinde “BAY PARA” açık arayla başımıza başkan olacak. Ötekilerin şansı, başka senelere kalacak.

Aslında benim değerli okuyucularım, sizler benim ne dediğimi çok iyi anladınız. Birbirimizle oyun oynamaya gerek yok. Seçimler öncesi, mevcut adaylar arasında kim daha fazla para saçarsa ortalığa, seçimi de o alır.

Hani “Bul karoyu al parayı diye bir oyun var ya” İşte bu oyun seçimler öncesinde “ver parayı al oy’u” olarak, daha kısaltılmışa indiriliyor ve oylar kısa yoldan, para verilenlerce sandığa gönderiliyor.

Nasıl cinlik ama? Hele bu ekonomik darlıkta pek de hora geçen bir yöntem.

İnanın mahalleler arası dolaşmalarda sebil gibi paralar dağıtılıyor birilerince ve o paralar bir şekil sözler alınma karşılığı çoğu kişilerce de kabul olunuyor.

Seçime beş kala, ekmek içinde altın bile gelebilir haberiniz ola. Bu yüzden o günlerde ekmek alırken ısırmadan önce ekmeğin içine bir bakın, sonra lokmalara ayırıp yersiniz. Ne olur ne olmaz. Hart diye ısırırsanız somunu, Alimallah altın midenize kaçarda, çıkarmak için çok ıkınır, çokça da sıkıntı yaşarsınız. Altını tuvalete düşürme riski de kaçınılmaz son olabilir. ‘Ah’lar ‘Vah’lar, sonrasında çekilirde; lakin bir işe yaramaz.

İsterseniz sizler bu paraları alıp, farklı yere oy vererek de ‘oyun’u bozabilirsiniz.

Ama ne yaparsanız yapın, seçimlerde seçilmek için farklı yöntemlere de başvurulabilir. Valla o hilelerin ne olabileceğini ben şimdiden bilemem, zaman akışı içinde karşımıza ne yöntemler çıkabilir. Şeytan bu, yol tutucusuna neler öğretmez ki? “Masum yüz, çirkin sıfat” her hale bürünebilir şeytan.

Cumhurbaşkanlığı, milletvekillikleri, ziyafet sofrası olarak iştah kabartıcı olarak önümüzde duruyor. O sofranın başına tünemek için, şimdilik servetler ortaya konuldu. Para sarf ederek kazanan, istikbalde kat ve kat harcadığını geri alır. Bu uğurda para dökücülüğü yapamadığından, kazanamayan da yeteneği oranında bir şekilde hayatına devam eder merak etmeyin.

Siz kendinizin, seçtiğiniz kişiden ne alacağınızı düşünün, ‘OY’unuzu ona göre sandığa verin. Oy vereceğiniz kişiyi parasına göre değerlendirmeyin, şahsi menfaatinizden önce Türkiye'nin menfaatini düşünün. Seçimi kazanan “BAY PARA” olmasın, “hizmet ehli olsun” deyin.

Hadi “ başkanlık seçimini bay para kazanacak” diye ısrar eden beni, yalancı çıkarın. Bir kez daha söylüyorum, seçimi lütfen “BAY PARA” kazanmasın. Hadi beni yanıltın.

Ben bunu istiyorum. Sizden beni yanıltmanızı bekliyorum. Ülkemin selameti için, gençlerimizin geleceği için ben tahminimde yalancı çıkmaya razıyım.

Ne kadar sıkıntı çekseniz de parayı değerleriniz içinde öne almayın, para bir araçtır. Önce amaçlarınızı düşünün ve amacınız da yarınlar için tatlılıklar olsun.