Gençlerimizin Geleceği

Gençlerimizin Geleceği
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Pazartesi, 26 Mart 2018 05:04

alt

Bir haber ajansı araştırmış, televizyon kanallarına konuyu servis yapmış. Türkiye nüfusu gençlerin ve bebeklerin çoğalmasıyla artış göstermiş. Türkiye nüfusunun % 24' ünü 0-14 yaş grubu oluşturuyormuş. Okuma oranı artmış, erken yaşta evlilikler azalmış, kız çocukları da okula gönderilir olmuş. Bu habere sevinmek mi gerekir bilemedim. Türkiye nüfusunun % 24’ü 0-14 yaş grubu. Az bir rakam değil. Lakin şöyle bir durum var. Bu oran şimdinin % 24’ü, ama geleceğimizin yüzde yüzüdür.

O halde geleceğimizi % 100’ünü teminat altına almak istiyorsak en büyük yatırımı bu gruba yapmamız gerekir.

Oysa tam tersine en çok ihmal ettiğimiz ve boş işlerle oyaladığımız yaş grubudur bu kitle. Bu yaş grubu ya oyun salonlarındadır, ya bilgisayar başında şeytani oyunlar oynamaktadır. Ellerinde cep telefonuyla AVM'lerde vakit öldürenleri de hiç az sayıda değildir.

Bugün yaşadığımız kötü durumlar geçmişte özenle büyüttüğümüz, gençliğe geçişlerinde hep ihmal ettiğimiz ve bugün 25-30 yaşlarında ne yapacağını bilmeyen, hiçbir gayesi olmayan, her türlü örf ve adetten uzak, gelecekle ilgili tek bir planı olmayan 0-14 yaş grubudur. Ergenlik yaşları sonrası okumaları uğruna üniversitelere gönderip, orada ne yaptıklarını bilmediğimiz, hep okulunda, okuyor sandığımız, çok az gördüğümüz, görüştüğümüz delikanlı çağlarındaki durumlarını unuttuğumuz gençlerimiz...

Bu hep böyle oldu. Böyle de devam ediyor. Ve bizler bunu hep unutuyoruz.

Bütün anne ve babalara sesleniyorum. Çocuklarımıza sahip çıkalım. Sahipsiz sanılan, ilgisiz bırakılan çocuklara daha ilkokul çağında kötüler kapanlarına alıyorlar. İyimserlikle yaklaşıp, yakınlaşıp çocukları uyuşturucuya alıştırıyorlar.

Bu zehir tacirlerine dur diyen yok mu, genç nesillerimiz yavaş yavaş yok oluyor. Onları yok etme gayretinde olanlarsa bey gibi aramızda dolaşıyorlar. Farkında mısınız, gençlik geriliyorken hepimiz suskun seyrediyoruz. Üniversitelerde okusunlar diye göz nuru dökerek umut tuttuğumuz gençlik, kafalarını kafelerden çıkartmıyorlar. Kızlı erkekli eğlence yerlerinde vakit tüketiyorlar. Yazıklar olsun, bunları umursamayan ve gidişata seyirci kalanlara...

Ayfer AYTAÇ – ayferaytac.com