Diyanet’ten Davacıyım

Diyanet’ten Davacıyım
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Salı, 09 Ocak 2018 08:16

altDiyanet durduk yerde ortaya bir gündem atıyor. Din cahili insanları detaylı bilgilendirmiyor. Bir cümleyle zihinleri bulandırıyor. Tartışmalara sebep oluyor. Sonrada bir kenara çekilip susuyor. Belki de yönetildiğinden aldığı aferinle keyfine bakıyor.

Diyanet, bu tür açıklamalarıyla insanların arasında tartışmalara yol açacak fitneler çıkardığı için,  dünyalıkların buyruğuna göre duyurular yaptığından dolayı ve konuşması gerektiği yerlerde sessiz kaldığı hususlardan ötürü, ben bu kurumdan ahiret âleminde davacıyım.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 9 yaşındaki kız çocuklarının, 12 yaşındaki erkek çocuklarının buluğ çağında olduklarını, evlenebileceklerini açıkladığından bu yana, bilen bilmeyen herkes bunu tartışıyor. Öteki önemli ne kadar sorun, sıkıntı varsa unutuluyor. Belki istenilende bu, kimse bu bilinçte olmuyor.

Allah Celle Celaluhu “Oku” buyurmuş. Diyanetin dediğini dinle yat, denilmemiş. Neye göre, kime göre ve hangi yaşta evlilik? Anlamlaştırarak anlayın. Kafanızın kavradığını kapmayın. Evlenmek dinimizce mecbur bile tutulmamış ki, dokuz yaş sınırı oldurulsun.

İslâm da evlenmenin faydaları huzur bulmak, insan neslini sürdürmek olarak belirtilmiştir. Buluğ çağına gelen herkes evlenebilir denilmemiştir. Bırakın çocuklar çocukluklarını yaşasın. Hakkı tanısın, hakkını, hukukunu koruyacak bilince erişsin. Bu süreçte doğru eğitilsin. Evlenmiş olmak için evlilik yapılmaz. Böyle bir durumdan, Yüce Allah-u Teâlâ’nın da rızası olmaz. Bu böyle biline…

Öğrencisini Taciz Eden Öğretmen Şeriat Mahkemesi İstedi

altBu cahili kim öğretmen yaptıysa, kalemi kırılsın diyeceğim. Bunları öğretmen bilip çocuklarını emanet eden aileler ne kadar bedbahttırlar. Öğrencisini taciz eden öğretmen utanmadan “Ben onunla evlenirim. Şeriata göre dört kadın alma hakkı var. Şeriata göre de yargılanırım” demiş. Aklınca şeriata göre aklanacağını sanıyor. Bre cahil ne çok yanılıyorsun. Şeriata göre dört kadınla hangi durumlarda evlenilir? Sabi supyana sarkıntılığın cezası nedir? Senin gibi hadsizlerin hak ettikleri nelerdir? Kurnazlık yapacağına al Kur’an’ı eline oku, bir iyice anla, kavra…

Müslüman bilinen ülkemin erkekleri işlerine geldi mi, “şeriata göre dört kadın alma hakkım var ”deyip,  yeni yetmelerin peşinde koşuyorlar. Yıllarca kahırlarını çeken evdeki hatunlarının hakkını unutuveriyorlar. Önce bir evdekinin kıymetini bilin, Allah’ın buyruğuna göre kocalık edin. Sevgili Peygamberimizin “Kadınlar size Allah’ın emanetidir” sözü doğrultusunda emaneti gözetin, sonra zaten gereksiz tartışmalara girmez ve huzursuz olmazsınız.

İslam şeriatına göre dört kadın niçin alınır, hangi durumlarda haktır mukaddes kitabımızı okuyun, doğrusunu öğrenin. Öncelikle savaş sırasında, zorda kalan kadının iffetini, namusunu korumak için ve geçimini sağlamak için böyle bir hak tanımış size Mevla’m. Üstelik aldığınız dört kadın arasında ayırımcılık yapmaksızın, her birini aynı hoşlukta tutarak, hiç eza etmeyerek geçimini sağlamanız buyrulmuş. Müslümansanız Hak'tan yola yollara edeplice yönelin. Apış aranızda olmasın aklınız...

Ha, mahallenizde kocası ölmüş, çocuklarıyla zor durumda kalmış, herkesçe yanlış yorumlanmış kadın varsa ve evdeki hanımınızda rıza gösteriyorsa, yüreğinize, bileğinize güven duyuyorsanız şeriata göre evlenin, o kadına ve çocuklarına da sahip çıkın, yoksa nefsiniz farklılık istiyor diye yanlış haltlar yiyip, şeriatı bahane etmeyin. Vebali büyük olur.