Naim Süleymanoğlu da Tarih Oldu

Naim Süleymanoğlu da Tarih Oldu
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Cumartesi, 18 Kasım 2017 22:48
 
altEfsane halterci Naim Süleymanoğlu dünyaları kaldırdı, hastalığını kaldıramadı. Hayata veda etti. Allah rahmet eylesin. İyi adamdı, efendi insandı. İnsan için bu dünyadan göçerken arkasından iyi denilmesi ve gittiği ebediyet aleminde iyi bilinerek karşılanması çok önemlidir. Bundan gayrısı, yalandır, dünyalık bir oyalanmadır.
Kendisiyle ilk kez 1995 yılında tanışmıştım. Şehrime gelmişti. Yerel televizyonumuz ve gazeteler adına röportajlar yapmıştım kendisiyle, çok mütavazı bir kişiliği vardı. Sonraki yıllarda da Halter Milli Takımı ile defalarca ilimize gelmiş, Eğirdir ilçemizde kapm yapmıştı. Yanında yakın arkadaşı Halil Mutlu ile göl kenarında dolaşırken " Böyle güzellikleri olmasa dünyamız yaşanacak yer değil," demişti. Sesinin tonu sanki içten içe o yıllarda öldüğünü vurguluyordu. Öyle mahsundu ki, dünyaları yerinden kaldıran adam o değil gibiydi. Biraz durgun ve yorgundu. Daha o yıllarda maddi manevi sorunları var gibiydi. Hiç bir şekilde cüssesinden büyük yüreğinde olup biteni dillendirmedi. Belki de hep yandı, ama tütmedi. Dünyaya geldi, dünyaca tanınarak yaşadı. Lakin iç dünyasını hiç tanıtmadan kondu - göçtü oldu. 
1997 senesinde de ben Isparta belediyesinde basın müşaviriyken belediye imkanlarıyla konuk olarak ağırlamıştık kendilerini. Hiç özel bir talebi, kaprisi olmamıştı. Oysa havalı olur, özgüveni görenleri gölgeler sanılıyordu. Belediye başkanı bile bu hisle kendini endişelendiriyordu. Beyinlerden geçen sorgulamalar anları kötü etkiliyordu. Neyse ki Naim"in duru davranışlarıyla harika zamanlar anı olarak belleklerde kaldı.
Şöhretlilerle fotoğraf çekilmeyi sevmem, ama o başkaydı. Ona cep herkülü deniliyordu. Namını yedi düvel biliyordu, duruiu güven veriyordu. İlerki yıllarda olur da ben birine "Cep herkülüyle yakından tanışmış biriyim" dediğimde, "İspatın var mı" diye sorarlarsa, ispatlık göstermek adına objektife onca poz vermiştim. Anılarda kalan yadiğarlardan biri  oluverdiler bir günde. Ne olacak, hayat budur, bu kadardır  işte...Allah taksiratını affetsin. yakınlarının ve ülkemin başı sağolsun.

Dokuz yaşında başladığı spor hayatında, kariyeri süresince 3 olimpiyat altın madalyası, 7 dünya şampiyonluğu ve 6 Avrupa şampiyonluğu kazanmış, 46 kez dünya rekoru kırmıştır.

Milli haltercimiz ayrıca, 1984 yılında henüz 16 yaşındayken silkme kategorisinde vücut ağırlığının 3 katını kaldıran ikinci halterci olarak da tarihe geçti. "Cep herkülü" lakaplı Naim Süleymanoğlu, 1984, 1985 ve 1986 yıllarında ise dünyada "yılın haltercisi" seçilmiştir.

Milli gururumuz Naim SÜLEYMANOĞLU olimpiyatlarda milletimizi sırtlayıp kaldırmıştır. Ne o gururu unutacağız ne kendisini. Allah rahmet eylesin, nurlar içinde yatsın inşallah. Başımız sağ olsun...
Ne olacak, hayat budur, bu kadardır  işte...Allah taksiratını affetsin. yakınlarının ve ülkemin de başı sağolsun.