DOKTOR NOWZARADAN

DOKTOR NOWZARADAN
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Pazar, 24 Eylül 2017 21:26

KİLOLARIYLA DÜNYAYI DEVİREBİLECEK İNSANLARI ZAYIFLATIYOR 

İYİ KALPLİ, SEVİMLİ ATOM KARINCA ÇEVİKLİĞİNDEKİ ÜNLÜ DOKTOR

altONLARIN DOKTORLARI VE BİZİMKİLER

Beş yıla yakın zamandır özel bir hastanenin kardiyoloji uzmanına sürekli kontrole gidiyorum. Neredeyse, hasta doktor buluşmalarımız kronikleşti. Bu kadar zaman sürecinde kim, kimle tanışsa aralarında bir dostluk oluşur, sohbetlerinde artış olur. Bir kere sizin kalbinizi yakından biliyor adam. Ritmini ölçüyor, ultrosonda şeklini şemalini görüyor. Sonra ne mi yapıyor, beş yıldır aynı ilacı yazıp gönderiyor. Muayene etmesi sonrası teşekkür ediyorum. İlgili bir tepki yok, tebessüm yok. Öneride bulunmak yok, dikkate yönelik talimat yok.

İnanın beş yılda o kadar sorular sormama rağmen doktorumdan beş düzgün cevap alamadım. Konuşmayı mı sevmez, soru sorulmasını mı, bilemedim. O kadar ketüm, bir o kadar da aceleci. Alışmış hızlı muayeneye; yat,kalk parayı kap sistemi.

Sanki doktorun hasta umurunda değil, o aldığı paraya bakıyor. Hastası için muhtemelen "biri giderse, diğeri gelir" diye düşünüyor. Öyle ya, hastaneler her gün hasta kaynıyor. Her doktor aynı mı acaba, benim doktorum sessiz hekim. Adamın ağzından laf gramla çıkıyor, o da sorarsanız tek kelime söylemek kaydıyla. Tebessümse, nafile...

Böyle bir doktorla ne işin var, diyebilirsiniz. İlk rahatsızlandığımda özel hastane doktorları daha özen gösterirler düşüncesiyle o çok özel hastaneye gçtmiştim. Sonra baktım, kalbimi muayene edecek doktor eskinin SSK Hastanesinde uzun yıllar çalışmış bir kalp mütehassısı... Tecrübesine güvenmiş olmalıyım. Bir de verdiği ilaçlar ilk etapta iyi gelmişti. Nefes alışım düzene girmişti. Lakin kendisini tanıyışım, SSK Hastanesi doktorlarından biri oluşuydu. Yakından görüşmüşlüğüm veya hastası olmuşluğum öncesinden hiç olmadı. Hastane ne kadar havadar, ferah olsa da ben ortamını hiç sevmem. Dolayısıyla doktorlarıyla da çok lüzum gerekmedikçe tanışma gereği duymam. Yaşım ilerledikçe stresim artı. Dolayısıyla kalbim tekler oldu. Bu sebeple ben kalp doktorumla müşerref oldum. Fakat ne bileyim, olumsuz eleştiri de yapmak istemiyorum. Özel hastaneler mukemmel olabilir, ama ben kısa sürede beni muayene edip, aynı ilacı yazarak başından savar gibi öncesinde kalp krizi geçirdiğini bildiği hastasını yanından uzaklaştıran doktorumun bu halinden şikayetçiyim. Kime mi, bizim ülke de kimi kime şikayet edebilirsiniz ki, hem muhatab bulsanız şikayet ettiğinizle kalırsınız. alt

Kimse şeyine, kalıbına takmaz. Her neyse hastasıyla konuşmaktan imtina eden bir tek benim kalp doktorum değil ki, bilhassa eski hekimlerin çoğu öyleler. İki tık tık, bir şık şıkla, paraları alışmışlar adamlar. Devlete bağlı çalışma yaptıkları sürede, sonrasında da bu süreci devam ettiriyorlar. Genç doktorlar biraz bu konu da iyi gibiler, hastaları bir soru yöneltse cevap verebiliyorlar, ama onlar da tecrübe yoksunu oluyorlar. Hangi Tıp fakültesini ne şartlarda bitirdiler, bilmiyoruz ki... "Yine ne varsa eskilerde var, eski eğitim sistemi iyiydi. Ve bu kadar çok tıpçı çıkmıyordu." Görüş ve düşüncesinde olduğumuzdan, eskinin mahirini yeni yetmelere tercih etmekteyiz. Belki benim kuşağım böyle düşünüyor, çoğunluğa yönelik ahkam kesmeyelim burada.

Yabancı ülkelerde durum nasıl derseniz, oraların insanı kıymetli. Hastaya çok detaylı muayene var, sonrasında dikkat gerektiren talimatlar veriliyor. Yurt dışında yakınları bulunanlar buna yönelik çok örnek vermişlerdir. Ülkem insanını ve doktorlarını defalarca değerlendirmişlerdir. Ben bir süredir farklı bir kanalda izlediğim, tiryakisi olduğum sağlık proğramında tanıdığım bir doktordan bahsedeceğim.İran asıllı olduğunu öğrendiğim, Amerika da yaşayan bu doktordan görüpte bahsetmemek olmaz diyorum. Siz de doktoru bir kez olsun izlerseniz, ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız.

Younan Nowzaradan, İran asıllıymış, onu da Amerika kapmış. 

Sempatik, içten, sevimli, ufak tefek cüsseli bir adam.Türkçe seslendirmesini kim yapıyorsa adamı olduğundan daha sevimli gösteriyor. 30 yılı aşkın bir süredir merhametli yüreğiyle, kilo sorunlarıyla başedemeyen bakıma muhtaç hastalarına şifa dağıtmaya vesile oluyor. Allah ın izniyle, 60 şı aşmış yaşıyla dinamikçe hizmet ediyor. Kaprisli hastalarını bile güler yüzüyle nasihatler vererek sakinleştiriyor. Onu izleyince iç geçiriyorsun "Ne var sanki bizim doktorlarımızda böyle sempatik olsalar, sorularımızı cevapsız bırakmasalar" diye. Bizim doktorlardan soru soran hastasını  tersleyenler bile var. Nawzaradan hastasının evine dahi giderek, gidişatını yakından inceliyor. Hastanenin kapısında babacan tavrıyla hastasını karşıladıkları bile oluyor.  O bir televizyon proğramı diyebilirsiniz, bizde de televizyon proğramı yapan doktorlar var. Hangisi sevimli bulunuyor, ben hiç biri diyorum. sanki her biri Doktor Mehmet Öz ü taklit ediyor. hani şu Amerika da ki beyin göçümüz. Adam iyi olmasa Amerika ortamı bir Türk e öyle proğram yaptırır mı hiç, bu konuya başka zaman değiniriz inşallah...

Doktor Nawzaradan, Genel ve damar cerrahı olarak, Houston'da, daha önce düşünülmemiş işlemler için laparoskopik ameliyatın önermelerini araştıran ve benimseyen ilk doktormuş. 20 yıldan fazla bir süredir bariatrik cerrahide uzmanlaşmış, daha önce diğer cerrahi uzmanlarınca, özellikle de süper morbid obezi (600 pound üzeri) tarafından reddedilen en zor kilo verme adaylarını cerrahiye  tavsiyeleri oluyor ve ameliyatlarını rutin olarak kabul ediyor. Hastalarına nasıl besleneceklerini kesin bir dille açıklıyor. "Talimatıma uymazsan, ameliyat bir seçenek olmayacak" diyor. Onlara seçenekler, fırsatlar sunuyor. Kilolarından dolayı hayata küsmüş, içine kapanmış hastalarına nezaketli konuşmasıyla özgüven aşılıyor, toplumda arka plana atılmış hissinden arındırıyor. Gayret göstermelerine yardımcı oluyor. Dili hastasını aydınlatmaya üşenmiyor. Hastalarını sınıflandırmıyor, kusurlarını küçümsemiyor ve her birine insanca değer veriyor. Velhasıl Doktor Nawzaradan kilolarıyla sınanan insanların sınavlarını kolaylaştırıyor. Gerçekten Nawzaradan çok güzel bir insan ve çok kaliteli, takdir edilesi bir doktor. 

Kendisi dünyaca ünlü bir cerrahmış. Boyalı saçlarına ve açık sözlülüğüne hayranım. Bir de dublajlı versiyonda hastaların yanına "Meraba, nasılsınız" diyerek bir girişi var ki, tebessüm etmekten geri duramıyorum. Bir adam hem ciddi, hem sevimli nasıl olunurun cevabı.