SİSTEM SİSLİ

SİSTEM SİSLİ
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Pazartesi, 18 Eylül 2017 08:18
altGÜZEL ÜLKEMİZİN GÜZEL İNSANLARININ, TÜM GÜZEL ANNE - BABALARININ VE ÇOK GÜZEL ÇOCUKLARININ;YÜREĞİ GÜZEL KIYMETLİ ÖĞRETMENLERİMİZİN 2017- 2018 YILI EĞİTİM - ÖĞRETİM YILINI KUTLAR; YENİ EĞİTİM - ÖĞRETİM YILININ, ÜLKEMİZE, MEMLEKETİMİZE, MİLLETİMİZE HAYIRLAR GETİRMESİNİ,ZEKİ VE AYDIN FİKİRLİ GENÇLERİMİZİN YETİŞMESİNE VESİLE OLMASINI VE İSTİKBALLERİN DE BAŞARILAR GETİRMESİNİ DİLİYORUM...
 
EĞİTİM ÖĞRETİM SİSTEMİ VE DERS SAATLERİ YİNE DEĞİŞTİRİLDİ... HAYIRLI OLSUN...
Milli Eğitim Bakanlığı, Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde çok sayıda değişiklik yaptı. Yazılı dönemi bitti; isteyen öğretmen sınavları sözlü yapabilecek.Yaz boz tahtası gibi, senelerdir en önemli konu bir rayına oturtulamadı.
Bu konuda defalarca görüşümü beyan ettim. Tek kelimeyle bir kez daha yeni açıklamalar hakkında beyanımı belirtecek olursam, ]Beğenmedim.) Eğitim sistemini sisli buldum, yine ıslaha muhtaç. Yerine yeni ne konulacakta sisler dağılıp güneş açacak,dersler ortaya çıkacak merak ediyorum.
En güzeli bizim zamanıızdaki eğitim öğretim sistemiydi. Sabah sekiz buçukta ders zili çalar, saat 12.00 ye kadar üç ders görülürdü.Öğle sonrası 1.5 da yine ders başlar, 3.15 şe kadar iki ders daha alınırdı. Hem de kalabalık sınıflarda, kaliteli eğitimi, deneyimli öğretmenler öğretirdi. temel eğitime çok önem verilirdi. Okumayı severdik, bilgi birikimi edinip babamızdan bir adım öne geçmek isterdik. Zaman içersinde ne oldu? Eğitim işi de ticarete, dolayısıyla rekabete dönüştü. Onlar bizden bir adım öne geçsinler, diye kucak dolusu para dökerek eğitim aldırdığımız çocuklarımız iki satırlık gazete haberi bile okumaktan erinir oldular. Hayatlarını bilgisayar oyunlarıyla geçiriyorlar. Bunlar mı bizim geleceğimizi aydınlatacaklar, çok üzülüyorum. Paraya dayalı olan hiç bir konuyu özverili ve samimi bulmuyorum, yapmacık olan hiç bir şeyi sevmiyorum.
Çocuklarımız aileleriyle bir aradalarken, okul hayatlarına başlamadan öncesi fazlasıyla dürüst, dolayısıyla daha iyi şartlarda ve sistemle eğitilmeye layıklar. Okullar onları nasıl şekillendirecek ömrümüz süresince gözlemleyip göreceğiz.
Eğitimime okul yüzünden uzunca bir süre ara vermek zorunda kaldım.
Eğitimime okul yüzünden uzunca bir süre ara vermek zorunda kaldım.
 
Bernard Shaw
 
 
Millî eğitim mi ? Millî öğütüm mü ? Acilen karar verilmesi gerekir. Aksi halde nesiller hebâ olacak...

YILAN HİKAYESİ TEOG
Mart 2003 ‘te Milli Eğitim Bakanlığına geçen Hüseyin Çelik, Mayıs 2009’a kadar 74 ay görev yaptı.

Liselere girişte yapılan LGS kaldırıldı, yerine OKS getirildi.
İlk OKS 2006’da yapıldı. Şaka gibi gerçekten... 
Daktilo bozuk habire katip değiştiriyorlar...

alt

Öğrenciler o zamanlar son sınıfta dershanelere gidiyordu.
O günü dün gibi hatırlıyorum. ‘’Velileri ve öğrencileri dershanelerden kurtaracağız.’’ Dendi.

2007’de OKS’nin yerine 6, 7 ve 8. sınıflarda SBS yapılması kararlaştırıldı.

2008’de son OKS yapıldı. 6 ve 7. sınıflar SBS’ye girdi.
Bir yıl dershaneye gidiyorlar diye velileri ve öğrencilerimizi dershanelerden kurtaracağız denmişti dershaneye gitme işi 4. sınıfa kadar düştü.

Mayıs 2009’da Hüseyin Çelik gitti, yerine 26 aylığına Nimet Baş geldi

2010’da SBS’yi dershanelere yönlendiriyor diye 3 aşamalı olmaktan çıkardı, 8. sınıfta yapılacak tek sınava dönüştürdü.

- Ömer Dinçer, Temmuz 2011 de Milli Eğitim Bakanı oldu.

4 artı 4 artı 4 eğitim sistemine geçildi. 8 yıllık eğitime geçişle kapanan İmam Hatip ortaokulları yeniden açılmaya başlandı. Okul yaşı 5.5 oldu.

Ocak 2013’te Nabi Avcı,Milli Eğitim Bakanı oldu. 40 ay görev yaptı.

Ekim 2013’te SBS kaldırıldı, yerine 6 ayrı dersten yılda iki kez yapılan TEOG getirildi.

- Dershaneler, devletin katkı payı ile öğrenci alan liselere dönüştü. Lise son sınıf öğrencileri en iyi okullarda okusalar bile dershaneden bozma bu liselere akın etti.

Daha sonra Milli Eğitim Bakanı olan İsmet Yılmaz, müfredatı yeniden değiştirdi Proje okullar ve bu okullardaki öğretmen rotasyonu ile tarihe geçti.

Eğitim kalitesi ve seviyesi iyice düşünce 2017-2018 TEOG sınavlarında hezimete uğramamak için sorular oldukça basite indirgendi. Her ne kadar durumun kurtarıldığı sanılsa da daha büyük bir sorun ortaya çıktı.17.000 TEOG birincisi oldu. Elbette bu öğrencilerin yerleştirilmesinde çok büyük haksızlıklar ve sorunlar oluştu.

Bugün itibariyle Bakan açıklama yaptı TEOG kaldırıldı.
Her zaman olduğu gibi bakanlığın bir ‘’B PLANI ‘’ yok. Kaldırılan sistemin yerine nasıl bir sistem geleceğini eğitimciler dahil kimse bilmiyor.
Bu işin asıl ehli olan eğitimcilere hiçbir şey sorulmadan denenmeden, araştırılmadan yeni bir sistem getirilecek. Ne yazık ki, aynı son bu sistemi yine ileri zamanlarda bekliyor olacak. Sonra da fatura her zaman olduğu gibi eğitimcilere kesilecek.

Eğitim sistemi tabana sorulup düzenlenmediği sürece bakkal defteri gibi sürekli yazıp sileceğiz. Ancak bu silinenler hep alacak hesapları olduğu için her geçen gün içeri giriyoruz. İflas etmeden birileri artık bir şeyler yapsın.

Sonuç:
OECD’nin PISA testi sonuçlarına göre, 70 ülke arasında fende 52, matematikte 49, okumada 50. sıradayız.

Malesef, Çocuklarımız yap boza döndü. Ne yapalım edelimde eğitimsiz bir toplum yetiştirelim derdinde olursa sayın yöneticiler durum bu olur işte ...alt

Valla ben son onbeş yılda olan gelişmeleri yazdım. Bana ait bir cümle yok. Hepsi yaşananlar ve yaşatılanlar. Sonuçta her aile bu çarktan geçti. Geçiyor. Ama kimsenin bir türlü kabullenemedigi iş işten geçiyor. Kimse üzerine almıyor. Su an eğitim de bir çok Afrika ülkesinden bile gerideyiz. Suriye den gelen öğrenciler bile buradaki eğitimi begenmediler. Ben şahidim.Bir çok aile bu çarktan gecti çocukları okulları teog la bitirdi, pek çok aile için de yol  yeni başlıyor. Üstelik büyük bir belirsizlikle...

 

''TEOG'u başarı olarak görüyorum.Fırsat eşitliğini sağladık ve bundan gurur duyuyoruz.''
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz (16.08.2017)

Bir ay sonra;

...

TEOG bu sene yapılmayacak.TEOG 'un kaldırılması Türkiye'nin önünü açılmasıdır.
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz (19.09.2017)

Demek oluyor ki sayın bakanın gurur duyduğu şey, Türkiye' nin önünü kapatıyormuş.

Değerli Öğretmenler, Anne Babalar ve Sevgili Öğrenciler...

2017–2018 eğitim-öğretim yılında hepinize başarı ve mutluluk diliyor, yeni eğitim-öğretim yılının tüm eğitim camiası için her açıdan verimli bir yıl olmasını temenni ediyorum.
 

DİKKAT!..
ÜNİVERSİTE SINAV SİSTEMİ DE DEĞİŞİYOR

Üniversite sınavında değişiklik yapılıyor. YÖK yaptığı yazılı açıklama ile yeni sistemi ilişkin ayrıntıları açıkladı. Yeni sistemde LYS, YGS ayrımı kalkıyor ancak baraj puanı uygulaması devam edecek.

...

Sınavlar bir hafta sonunu da tamamlanacak.18 puan türü de 4'e düşürülüyor. Bunlar sayısal, sözel, eşit ağırlık ve dil olacak.

Türkçe ve matematik puanının tüm puan türlerinde etkisi olacak. Milli Eğitim müfredatı sınavlarda sorular için belirleyici olacak.
Yeni düzenleme ile puan türlerinde değişecek. 18 puan türünde de azaltmaya gidiyoruz. Bunlar çok az sayıda adayın girdiği dil puanı dışında temel olarak sayısal, sözel ve eşit ağırlık puan türleri olacak. Fakat her bir puan türünde temel Türkçe ve temel matematiğin katkısı bulunacak. Yeni sistemde önemli bir değişiklik de Türkçe ve matematik bu sınavın merkezinde olacak"Ancak sanırım diğer sistemler gibi yine ilkler deneme tahtası olacak. Sonra olmadı diyerek tekrar değiştirecekler. Hadi hayırlısı...