VATANDAŞ VAKUMLANIYOR

VATANDAŞ VAKUMLANIYOR
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Cumartesi, 16 Ocak 2016 12:40

HASTANELERDE EL İZİ TARAMASIYLA ŞAHSİYETİMİZ SAPTANIYOR.

altHastahânelere muâyeneye gelen şahısların, kendileri olduğuna dâir doğru bilgi edinmek için, açıkcası; kendinizi ispat etmek için, marketlerdekilerin bir benzeri pos sistemine tâbi tutuluyorsunuz. Başına gelen biliyordur, başıma geldi de öğrendim. Geçen sene Devlet Hastahânesine bir müracaatımda şarjlı bir cihazla alnıma ışık tutmuşlardı; anlıktı, karşı çıkamadım. Sebebini bana bu işlemi tatbik eden hastahâne görevlisine sordum, o da bana “Devlet istiyor, git devlete sor” demişti.

Devlette kime uzanıp cevabını alamayacağım soruyu sormaya uğraşacağım ki… ”Amerikan uzayüssüne mi gönderilecek” diyerek espri yapıp öfkemi yatıştırdım. Ama o günden sonra devlet hastahânesine gitmemeye özen gösterdim.

Bir süre sonra bu uygulamanın kalktığını öğrendim. Bu defa özel hastahâneye gidişimde bunun yerine pos cihazı benzeri bir şey getirildiğini gördüm. “Nedir, niye, neden” sorularıma elimin izini alan görevli yine aynı cevabı verdi “Devlete sor” diye.

Demek ki devlet bizi bu şekil sorguluyordu. Vatandaşına güven duymayan devlet, seçimlerde aynı vatandaştan güven oyu bekliyordu. Ne garip değil mi? Oy istenirken siyasetçilerce çok iyi tanınan vatandaş, koltuğa gömülünce tanınmazdan geliniyor. Verilen hizmetlerde vatandaşına güven eksikliği duyun hükümet yönetimi, yöntemini iyi kurmuş. Her bireyin şahsiyetini vakumluyor. Kişinin iciğini ciciğini özelini, güzelini öğrenmek için çok basit bir yola başvurmuş. Vatandaşını avcunun içine almak için avuçlarının içini okutur olmuş. Bu yöntemle sözde istismarcıları, yağmacıları önleyeceklermiş. Nerden bileceğim doğruluğunu? Benim şahsi bilgilerimi başkalarına bildirilmeyeceğini; biz de bu devlete, böyle yönetilmeye güvenmiyoruz dersek ne yapacaksınız, siz de bize avuç içinizi açacak mısınız? 

Senelerce yedi yudular, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) kasalarını torpille atanan dünyalıklar sildi süpürdüler, bunun ceremesini vatandaş olarak ödüyoruz. Güya bundan sonra yolsuzlukların önüne geçilmek için bu uygulama yapılmaktaymış. Hadi canım, alışmış kudurmuştan beterdir, kasayı kilitlemek hırsızı hırsızlıktan alakoymak değildir. Önce örnek davranışlar sergile. işsizlik sorununu çözümle. Zorda olana destekle, yardımla yolsuzluklar önlenebilir. Aksi halde sakladıkça çaldırmaya özendirmek artar. Sende çok var, onda hiç yok. Varını yoğunu halkınla paylaşacaksın. Çalanın vebalini masuma yıkmayacaksın.

HANGİ HAKLA?

Başa geçen bakla, attırıyor kırk takla…Biz koyun olduktan sonra daha çok çoban güdecektir ve inanıyorum bu hâl gücümüze gitmeyecektir… Ben Allah’ın bana lütfettiği ellerimin, parmaklarımın izini kimselere vermek zorunda değilim. Kula kulluk yapmayız elhamdülillah. Lakin puntuna getirilince aciz kalabiliyoruz. Hastalanıp sağlığıma kavuşmaya vesile olurlar umuduyla hastanaye gidiyoruz. Bir medet ummakla bin belâ bulacağını aklına getiremezsin ki, o an ne denirse yapılıyor işte.İnsandan insaf isteme ters tepebiliyor. Hele bir de bu insanlar devlet yönetimiyse…

BioPOS ile parmak damar izi doğrulaması nedir?

Vatandaşlar sağlık kuruluşlarına yapacakları ilk müracaatta danışma bankolarında kurulan BioPOS cihazlarına parmak damar izlerini kaydettirerek sisteme dahil oluyorlar. Vatandaşların parmak damar izleri SGK merkezinde bulunan sunucularda kriptolu olarak saklanıyormuş. BioPOS cihazı sağlık hizmeti almaya gelen vatandaşların parmak damar izleri ile T.C. kimlik numaralarını eşleştiriyor ve hizmet almak isteyen vatandaşın kimliğini onaylıyor. Böylelikle haksız hizmet alımının önüne geçiliyormuş.

Güya; Biyometrik Kimlik Doğrulama sayesinde sahtecilik ve usulsüzlüğün önüne geçileceği için sağlık hizmetleri daha etkin ve daha kaliteli bir şekilde vatandaşlara sunulacakmış.

“Biyometrik Kimlik Doğrulama” sistemi olarak adlandırılan “avuç içi okutma sistemi” özel hastanelerde mecbur tutulup uygulanıyor. Ben yine bir oldu bittiğe gelip gönüllü iki elimin ve on parmağımın izlerini devletime verdim. Ancak bu uygulamayla kişisel bilgilerimin korunamayacağı konusunda büyük endişelerim bulunuyor. Alınan bilgilerin gizli tutulamayacağı, daha sonra gerektiği zaman kötü amaçlar için kullanılabileceği endişesi var. Yani ben de devletimi yönetenlere güvenmiyorum demek istiyorum. Nerden bileceğim bilgilerimi bi yerlere şutlamayacaklarını?) “Kimseye şahsi bilgilerimi vermek zorunda değilim. Fakat Hastaneler de bilgileri vermeyeni muayene etmem, SGK da parasını ödemem kesinlikle” derse endişesi var devletime dayalı. Biz geldik gidiyoruz da, evlatların yarınları zor bu devletle bilesiniz...