Bir Ömür Bin Umut

Bir Ömür Bin Umut
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Pazar, 14 Aralık 2014 08:45

GİTTİK VE GELDİK, OYSA HEPSİ DÜN GİBİ...

 ÖMÜR DE BÖYLE İŞTE; DOĞDUK, ÖLDÜK 'AN' GİBİ…

altTenin İçinde Bir Kuş, Kalp Uçacağı Anı Bekler.

Hep Bilir Geçici Bir Konak Yeridir Dünya

Bilir ki, Dönüş Yalnızca ALLAH'a dır.

Hiç birimiz dünyadaki yaşam süremizi ve kalitemizi bilmiyoruz. Hayatı öğrenme aşamasında ne yapıyorsak kendimize yapıyoruz. Şüphesiz yetişme şeklimiz ve çevremizde olanların varlığı doğrularımıza veya yanlışlarımıza etken; lakin birinde ısrar kendi irademiz.

Her ne ise, yaptıklarımızdan ettiklerimizden bahsetmeyeceğim bu yazıda; anlarımızın değerini öğrenemeden sona nasıl geliverdiğimizi kendi nefsime ihtar edeceğim. Gözümüz açıkken gördüğümüz, sahip olduğumuz her ne varsa; neyin sahibiysek, gözümüz kapanınca, karanlığa dalınca bizim için varlığını, değerini yitiriyor. Varsak, her şey var. Biz yoksak, var olanların bizim için ne kıymeti olabilir?

Dünyaya gelişim daha dün gibi, oysa annemin vefat yaşına (63) üç buçuk senem, babamın vefat yaşına (75) 15 senem var. Hem çok uzun, hem de çok kısa gibi sayısal. Bu aradaki rakamsal zaman içinde her an ölüm ensemde, onun farkına varanlardanım elhamdülillah. Lakin farkına olamadıklarımda var, ne çabuk geçti diyorum bunca sene. Dün sabah çocukluğumdaydım, öğleye doğru yetişkin olmuşum, ikindi vakti olgun, akşam zamanı yaşlılığa adım atışım ve yatsılayın toprağa yatışım. Bir günün sabahıyla uyanışım, doğuşum; uykuya yatma saatimle ölüşüm… Bu kadarcık işte nefes alışım…

altÖmür dediğimiz nedir ki? Çay bardakta Soğuyana dek geçen zaman... Çayınız bardakta soğumadan Tadıyla için. Hayatı Soğutmadan sevgileri Soğutmadan sevdaları, soğutmadan dostlukları yaşayın doyasıya. Seviyorsanız birini- birilerini;  anayı, babayı, kardeşi, ahbabı ya da bir dostu ve söyleyemiyorsanız bunu, geç olmadan koşun ardından. Beş dakika bile duracak zaman yok. Kırmadan, incitmeden Sevin. İnsanı kırmaya zaman yok. Çayınız bardakta soğumadan İçin çayınızı. Hayat geçiyor, güzel yaşamamak yüreklere zarar.

“Ümmetimin ömrü 60 -70 yıldır.”
“Allah, altmış yıl ömür verdiği kişiye mazeret/bahâne ileri sürme şansı bırakmamıştır.”

Bu iki hadîs-i şerîf 60 yaşına gelen insan için vaktin iyice daraldığı mesajını vermektedir. Nitekim “mazeret gösterme imkanını ortadan kaldıran süre (60 yıl)” ilâhî adâletin yeter saydığı bir zaman delili olduğuna göre artık ömrün sonu gelmiş, başkaca delil aramaya ihtiyaç kalmamış demektir. Bunun için kimi âlimler 60 yaşı, ömrün bitmek üzere olduğuna işaret saymışlardır. Bu sebeple de ömrün sonuna doğru iyilikleri arttırmak gibi son ikmal çalışmalarına hız vermek gerektiğini belgelerken bu hadisi de zikretmişlerdir.