Aşk Hakkında Birkaç Mu'teber Rivâyet (3)

Aşk Hakkında Birkaç Mu'teber Rivâyet (3)
Târık İLERİ tarafından yazıldı.   
Salı, 09 Aralık 2014 07:54

Baştarafı İkinci Bölümden Devâm: http://www.ayferaytac.com/tum-makaleler/1174

    Altıncı pazartesi ve sen, işlediğin konulardan sınav yapıyorsun. Hepsi başlarını sınav kâğıtlarına eğince sen masanın arkasından, makûl bir uzaklıktan, profilden dikkatlice onu izliyorsun. İçinde daha önce yaşamadığın bir şey yaşıyorsun. Seni şaşırtan aşk değil. Aşkı tanıyorsun. Hislerin aşka benzemiyor. Sebebini bilmeden, kızın varlığından mutluluk duyuyorsun. Ona dokunma arzusu yok içinde.

    Onu makûl bir uzaklıktan izlemeyi daha çok seviyorsun. Belki de bu yüzden Kimyâ tahtaya kalktığında, aranızdaki mesafe senin makûl bulduğundan daha az olduğu için ona bakamamıştın.

    Kâğıtları topluyor ve oracıkta Kimyâ’nın kâğıdına bakıyorsun. Sanki kızın ruhundan bir parça kelimelerin arasında, kâğıdın üzerinde kalmış.

    Gece ilerledi. Sen sınav kâğıtlarını okumakla meşgulsün. Hâlsialtzlik ve yorgunluk hissediyorsun. Vücudun yavaş yavaş ısınıyor; ateşleniyorsun. Yorgun ve uykulusun. Kalkıp yola bakan pencereyi açıyorsun. Odaya serin bir esinti giriyor. Aşağıdaki turuncu şehir ışıkları tek tek sönüyor. Buzdolabından bir elma alıp ısırıyor, tekrar pencere kenarına gidiyorsun. Alnında hafif bir ağrı duyuyorsun. Elmanın kalanını pencerenin kenarına koyup kalan kâğıtları okumak için sandalyeye oturuyorsun. Bazen çalışırken başını masaya koyuyor, uyukluyor, sonra birden ateşle uyanıyorsun. Birkaç kez ateşini düşürmek için yüzünü yıkıyorsun ama düşmüyor. Uykuyla uyanıklık arasında gözünde canlanan şekiller gerçekle karışıyor; uyanıklıkla rüya arasındaki sınırı kaybediyorsun. Sınav kâğıtlarının üzerindeki yazılar gözünde canlanıyor ve hareketli figürler gibi kâğıdın üzerinde oynuyor. Işık dalgalarının yayılması ile ilgili bir soruyu okurken, ince bir ışık çizgisinin kâğıdın üzerinden geçip elinin içine doğru koştuğu ve orada sonlandığı hissine kapılıyorsun.

    Metallerin sıcaklıkta genleşmesi ile ilgili problemi okurken sanki elindeki kâğıt, parmaklarındaki ateşle yanıyor. Yatağın üzerine yığılıyor, Kimyâ Tulû’nun kâğıdını bulmak için kâğıt tomarını karıştırıyorsun. Ateş, ellerinden, gözlerinden ve alnından dışarı çıkıyor. Sen, kâğıttaki yazılara dalıyorsun: maddenin denge hâlinde olması için maddeye etki eden dış güçlerin sıfır olması gerekir.

  alt  Ateşin yükseliyor. Sen kâğıdı elinde güçlükle tutuyorsun: Önceki hızını kaybeden bir madde, ağırlığın etkisiyle batarsa hızı gittikçe artar; ışık, maddelerin kenarlarına çarparsa yönünü değiştirir.

    Artık devam edemiyorsun. Kâğıdı yüzüne bastırıyor, dudaklarını Kimyâ’nın adının üstüne götürüyorsun. Sakinleşiyorsun.

(Devâm: http://www.ayferaytac.com/tum-makaleler/1178)

Hikâyet-i aşkî bîkâf bîşın bînokta isimli Farsça eserden çeviren: Târık İleri.

Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir