Hırsızlık Çeteleri Beleş Seyahat Ediyor

Hırsızlık Çeteleri Beleş Seyahat Ediyor
Volkan İLERİ tarafından yazıldı.   
Cuma, 02 Aralık 2011 08:17

altDoğu kökenli insanlar gerek otostop yoluyla, gerekse ikna kabiliyetlerini kullanarak şehirlerarası otobüslere ücretsiz binerek il il dolaşıyorlar ve parsayı topluyorlar. Bu tür insanlara bilmeden her şehrin otogarında bulunan zabıtalarda yardımcı oluyor. Her ilde günde 8–10 kişi bu yolla Türkiye’yi dolaşıyor.

Çoğunlukla doğu ve güneydoğu illerinden gelen bu insanlar, ücretsiz seyahatle geldikleri illerde, bir hafta kalarak hırsızlık yapıyorlar. Yine aynı yöntemle başka illere giderek, izlerini kaybettirip, amaçlarına ulaşıyorlar.

Otogarda görev yapan zabıtalarda bu işten hoşnut değiller, ancak bu vatandaşların “filan şehre gideceğim, hastam var. Ama cebimde param yok, çok mağdurum” diyerek, boyun büküp kendilerini acındırmalarına duyarsız kalamıyorlar.

“Merhametten maraz doğar” sözünü bizim Türk insanımız çok iyi biliyor olmasına karşın, özellikle seçim dönemlerinde insanlara oy gözüyle bakıldığından, “bir oy, bir oydur” yaklaşımıyla bu insanlara şirinlikle hizmet veriliyor tavrı yansıtılıyor.

Gönül ‘oy’ kazanımı varken bu insanların ne gibi bir sakıncası olabiliri o an düşünülmüyor. Biz bir iki sakıncayı belirtiverelim. Bırakın ilimizde hırsızlık olaylarının bu yöntemle arttığını, böyle vatandaşların ücretsiz otobüslere binmesinin, seyahat firmalarındaki şoförler içinde sakıncası bulunuyor. Bu kişi bir cani olabilir, şoförü rehin alabilir. Otobüsü kaçırabilir, bütün yolcuların hayatını tehlikeye sokabilir. Hadi bunlar bugüne kadar olmadı, ama uzak ihtimal değildir. İnsanın alnında katil damgası bulunmuyor ki; günümüzde hiç tanımadığımız her masum görünenden bile şüphe duymamız gerekiyor. Devir maalesef o sürece girmiş. Bu insanların otobüslerin mola verdikleri sıra da diğer yolculardan da hırsızlık yapıp ortadan kaybolmaları hiç de hayal ürünü değildir. Ayrıca diğer sakıncalı bir durumsa otobüsün kaza yapması halinde bu kişilerin ulaştırma firmalarına sigorta külfeti yükleyecekleri de düşünülmelidir.

Her ilin otogar zabıtalarının yaptığı bu insani davranışın, belediye başkanlarının tavizlerinden kaynaklandığını da, bir kez daha ifade etmeden geçmeyelim.

Başkanlar kötü nam edinmemek için, otogar görevlisi zabıtalara mağdur insanlara yardımcı olun talimatı veriyorlar. “Müşfik başkan” görüntüsü sergilemek adına yapılan bu yanlış uygulama da bu ana kadar hiçbir başkanın başı ağrımamış, hep olumlu neticeler alınmış, övgüler duyulmuş. Ama “olmaz olmaz” demeyin, bir de ters bir şey olursa, tersiniz yüzünüze döner haberiniz olsun. “Bir vatandaşın mağduriyetini gidereceğim” diye, onlarca vatandaşı riske atıyorsunuz bilesiniz.