Kadir Gecesi
RAMAZAN GELDİ GÖNLÜMÜZE SU SERPİLDİ
 
Her şeyin hızlı yaşandığı günümüzde Ramazan’da hızlı yaşanıyor. İnsanların hayat gailesi Ramazan ayının içlere sindirilerek yaşanması gereken güzelliklerin göz ardı edilmesine vesile oluyor. 
Bu durum, çağın genç ve orta yaşta insanlarına göre böyle. Yaşı kemale ermiş, geçmişten kopmamış, eski bildiklerini, gördüklerini bugünlerde de yaşatmaya çalışan, torunlarına benimsetmeye gayret eden dedeler, nineler eski Ramazanları özlemle yâd ederek “Ramazan geldi, gönüllerimize su serpildi. İç huzurumuz, maneviyatımız daha bir arttı” diyorlar.
Böyle diyenlerden biri de Halime Tekin. Bu Ramazan’da 81 yaşında olan Halime Tekin, bize gençliğinde yaşadığı Ramazan günlerinin özelliklerini anlattı. Halime Hanım, iki kızından biri olan Nuran Hanımın yanında üç torunuyla birlikte yaşıyor. Kocasını 27 sene önce kaybetmiş. Ardından ahla, vahla geçmiş ömrü. “Yanında kaldığın kendi öz evladında olsa onunda yanında kocası var. Damat bin iyi olsa da eloğlu, kendi erin gibi olmuyor." diyor. Ve geçmişte kalmış gençliğini "Güzel günlerdi o vakitler." diyerek özlemle yad ediyor. Sonra yaşantısının anlatımına devam ediyor.
"Damat sağ olsun iyi bakıyor bana, lakin ben üzerine yük olduğumu düşünüyorum. Bu devir zor devir. Her şey ateş pahası, çocukları okutuyorlar kolay değil. Nedense evlerde eski bereketlerde yok, pişir taşır bir öğünde yeniyor. Öğün dışında acıksam isteyemiyorum. Ramazan’da ibadetimi yaparken bile “Aşırıya kaçarsam laf mı işitirim” stresine giriyorum. Ama Allah var damadımın hiçbir şey dediği yok. Benimkisi kuruntu işte, yaşlılıktan dolayı alınganlık, “diyerek, Ramazan ayıyla da ilgili konuya girdi Halime Hanım ve derin bir “Ahhh” çekerek geçmiş günlerin derinliğine daldı. Ve başladı geçmişi, anılarını aktararak yaşamaya ve bizlere yaşatmaya… 
Söz Halime Tekin’de, bakın neler anlattı:
“Eskiden ataerkil aileler vardı. Eltiler, görümceler, kaynana, kaynata, kayınbiraderler hep bir arada yaşardık. Kazançlar bir araya toplanır, kime ne lazımsa alınırdı. Senin paran, benim param, denilmezdi. Bolluk bereket vardı. Kimse kimsenin üzerine yük olduğunu düşünmezdi. Ailenin çocuklarıyla birlikte neredeyse 25 kişi bir evde kalırdık. Şimdi 20-25 kişi bir apartmanın katlarında yaşıyor artık, birbirini görmeden, tanımadan... 
Ailenin en büyük kadınları olan evin büyük gelinleri Ramazan ayı süresince gecenin bir yarısı kalkarlar bir senit dolusu hamur yoğurup börek açarlardı. Evin en değerli hanımı kaynana dediğimiz, kocamızın anası sahura kadar uyurdu. Kaynanaya gelinler iş yaptırmazlardı. 
Biz bazı gecelerde de pişi yapardık. O yağlı oluyor, diye sahurda pek büyüklerimizce tercih edilmezdi, ama arada bir değişiklik olsun isterdik. 
Devamını oku...
Kadir Gecesi
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Cuma, 07 Mayıs 2021 20:47
altYerleri, gökleri, dağları, nehirleri ve canlı cansız tüm varlıkları yoktan yaratan, en mükemmel şekilde var eden Allah çok yücedir. Bizi bugünlere ulaştıran Yaratıcımıza sonsuz şükürler olsun. Bu geceler hürmetine iç dünyamızı pisliklerden arındıralım ki, orada mânevî güneşler doğsun. Kadir Gecemiz kötülüklerden kurtuluşumuz olsun. Vatanıma, milletime hayırlara vesile olsun...
 
Diyanetin takvimine göre Kadir gecesi yarın akşam kutlanacak, lakin bizler bu geceyi de Kadir Gecesi olarak değerlendirebiliriz. Sevgili Peygamberimizin buyurduğuna göre, ramazanın son on gününün gecelerinin birinde Kadir Gecesi saklı; “Kadir Gecesi'ni ramazanın son on günü içerisindeki tek rakamlı gecelerde arayınız." (Buhari) 
 
Bu bildirime göre Kadir Gecesi; bu gece, yarın gece ve sonraki gece olabilir, biz bu gecelerin kadrini bilerek çok iyi değerlendirmeliyiz. Amel defterimizdeki yanlış hesapların neler olduğunu bu gece daha detaylı düşünmeliyiz. Düzeltme yoluna samimi bir kalple gitmeliyiz, çünkü Allah kalplerimize bakarak kulluğumuzu değerlendiriyor. "Allah sizin dış görünüşünüze ve mallarınıza bakmaz. Ama o sizin kalplerinize ve işlerinize bakar." (Müslim, Birr, 33; İbn Mâce, Zühd, 9; Ahmed b. Hanbel, 2/285, 539)
 
 Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı ve “bin aydan hayırlı” olarak kabul edilen geceyi günahlarımızdan arınmak için fırsat bilmeliyiz, bol dualar ederek Rabbimizden merhamet ve af dilemeliyiz. 
 
Bismillahirrahmanirrahim
 
1. Biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik.
 
2. Bilir misin nedir Kadir gecesi?
 
3. Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır.
 
(Kadir Suresi - Ayet, 1-3) 
 
“Kim inanarak ve sevabını Allah’tan umarak Kadir gecesini ihyâ ederse geçmiş günahları bağışlanır.” 
Hz.Muhammed (s.a.s)
 
Ramazan ayının çoğu bitti, gitti ama en büyük, en güzel ve en bereketli gecesi sonlarda saklı..Son günler, son saatler, son fırsatlar... Bu son günlerde her geceni Kadir bil, her karşına çıkanı Hızır bil, fırsatları iyi değerlendir Müslüman! "Bundan (Kadir Gecesinden) mahrum olan bir kimse hayrın tümünden mahrum olmuş olur” (İbni Mace)
 
Ramazan Hilal Kur’an ayıdır. Kur’an bu ayda inmeye başlamıştır.
Peygamberimiz(sallallahu aleyhi ve sellem) Kadir Gecesini Ramazan ayının son yedi gününde arayınız buyurmuştur. Bundan sonra ki her geceyi Kadir bilmeliyiz. 
"Cuma gecesi tek gecelerden birine tevafuk ettiğinde, Kadir gecesi olma ihtimali başka gecelerden çok daha muhtemeldir." (İbnu Recep Hanbeli)
 
Ve, vakit o gecedir ki; tüm geceler ona hayran.” Kadrini bilenlerden olmak dileğiyle...
 
Ayfer AYTAÇ
 
 
Turkish Arabic English