BİSMİLLAH
BİSMİLLAH PDF e-Posta
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 0
ZayıfEn iyi 
Pusula - Pusula
FURKAN İLERİ tarafından yazıldı.   
Salı, 20 Nisan 2021 10:30
Ey yüceler yücesi Allah’ım, fayda vermeyen ilimden, kork­mayan kalpten, doymayan nefisten, kabul olmayan duadan sa­na sığınırım. İnsanın süsü hayâ duygusudur. Dili ile öğüt verene değil, fiili ile öğüt verene uy. Kudret âlemine cehalet ayağı ile vurma. BeyazIa olduğun zaman siyahı unutma. Kör, görenin ko­luna girerse daha sağlam, daha güzel yol alır. Bu kubbenin altında bir göz ara, seni sevsin. Vicdanı ferahlandıran şey se­vaptır. İçi kemiren şey günahtır. Bu dünya hayatında cenneti yaşamak isteyen Allah’ın ve Resûlünün yolunda gitsin. İçi Allah ve Peygamber aşkı ile dolu olanlar, gerçek huzuru ve mutluluğu bulanlardır. Karga, bülbülün sırrını bilmez. Bilseydi o da onun gibi öterdi. İnsanların, dikeni olmayan gül gibi yaşadıkları dö­nemler oldu. Şimdi gülü olmayan diken gibiler. Gece ruhanî, gündüz cismanî âlemin sembolüdür.
 
Her yerde dua edilebilir. Dua için özel bir yer aramaya gerek yoktur. Cemaatla yapılan dualar daha da etkili oluyor. Resû­luIlah Efendimiz, “Üç kişi bir araya geldikleri zaman, birlikte ettikleri duayı Allah geri çevirmez” buyuruyor. Dua yürekten yapılmalıdır. Aşkla, heyecanla, ürpererek yapılmalıdır. Lâf olsun diye, kendimiz de inanmadan birtakım kelimeleri sıralayarak yapılan duaların, ne dereceye kadar etkili olacağını, takdirle­rinize bırakıyorum. Vehim terkedilmeden vahdet idrâk edilemez. Korku atılmadıkça vehmin terki mümkün değildir. Vehmini terke­dip kendi hakikatini tanımaktır esas olan. Hakikat, dünyada ya­şanırken idrâk edilecek, hissedilecek ve de yaşanacak bir olay­dır. Kâinatın Efendisi, bu dünya bir tarladır, buyuruyor. Burda ne ekersen, öbür âlemde onu biçeceksin. Aman gözümüzü dört açalım. Her anımızı değerlendirelim. Mânâ âlemine eli boş git­meyelim. Sevelim, sevilelim. Bu dünya kimseye kalmayacak. Allah’tan başka iltica ve sığınak arayanlar hüsrana uğraya­caklardır. Büyük zorluklarla, çilelerle karşılaştıklarında, tam bir İslâmî edeple Allah’a sığınanlar “Allah bize yeter. O ne güzel vekildir” diyebilenler ne güzel insanlardır. Duanın asıl anahtarı helâl lokma yemektir. “Ey Rabbim bana temiz rızk ver ve sâlih amel nasip et” ne güzel bir duadır.
 
Kaderi ancak dua değiştirir. Kazayı ancak dua geri çevirir. Ömrü ise iyilik uzatır. Dua; mü’minin Allah’a hitabıdır. O’na yak­laşmaya çalışmasıdır. Dua ile mü’min, yaratıcısına şükranlarını bildirir, hamd ve sena eder, affını, mağfiretini diler. Dua, ruhun Allah’a teveccühüdür. Zikirdir. Bana dua ediniz, size icabet edeyim.(el-Mü’minun-60)
 
 
Turkish Arabic English