SEVGİ BİR GIDADIR

 
Biz, her ümmete -(Kurban kesmeye uygun) hayvan cinsinden kendilerine rızık olarak verdiklerimiz üzerine Allah’ın adını ansınlar diye-
kurban kesmeyi gerekli kıldık. İmdi, İlahınız, bir tek İlah’tır. Öyle ise, O’na teslim olun.
(Ey Muhammed!) O ihlaslı ve mütevazı insanları müjdele!” (Hac 22/34) 
 
Kesilen Kurbana bak ve düşün..
 
O senin İsmail'in.
Bıçak boynuna gelmeden niyetini sağlam yap ve de ki; Rabbim!
Bu kesilip kanları toprağın bağrına akıtılacak şey,
Benim imtihanım olan....dır. 
Benim sana yakınlaşmama engel olan şeyimdir.
Onu senin rızan için, senin uğruna ve seninle aramda hiç bir şey kalmaması adına kes(t)iyorum.
Kabul buyur ve beni kulun İbrahim gibi dostların arasında zikret.
Hicretim, beni sana uzaklaştırıcı tüm putlardan, her şeyin sahibi olan Allah'a dır.
 
Ve akan kanların antlaşma metniniz olduğunu, biatınızın imzası olduğuna inan.
Yolun İbrahim'in yoluysa, varışın ateş değil gül bahçeleridir... 
Mü’minin dünyada iki, ahirette bir bayramı vardır.
Dünyadakiler: Kur’an Bayramı ve Kurban Bayramı. 
KURBAN BAYRAMINIZ MUBAREK OLSUN...
Devamını oku...

SEVGİ BİR GIDADIR
Furkan İLERİ tarafından yazıldı.   
Salı, 11 Nisan 2017 07:54

altHayatın sonsuz güzellikleri, her an yeniden varoluşun ürper­tici tecellileri karşısında, günümüz insanının kendini içkide, ku­marda, dedikoduda tüketişi, yaşanılan, hem de nice imkânlara rağmen yaşanılan boş, anlamsız ve sefil hayatlar düşündü­rücüdür. Kendi dar ve zavallı dünyasına hapsolan, kendi ce­hennemini kendi içinde taşıyan insanlar, güzellikler ve yücelikler âleminden uzaklaşarak, kendi kendilerine en büyük kötülüğü yapıyorlar.

Benim çocukluğumda yollarda insanlar birbirlerini gördükçe Allah aşkıyla birbirlerini saygıyla, sevgiyle, edeple selâmlarlardı. Şimdi pek çok yerde aynı apartmanda oturanlar, kapıda birbirlerini selâmlamadan, hâl hatır sormadan, bir Nemrut, bir Firavun melâneti içinde girip çıkıyorlar. Zavallılar, emanetçisi oldukları birkaç mal-mülkün, birkaç kuruşun şımarıklığı içinde nasıl kendilerinden geçmişler. Ama ne oluyor; bu Firavun taslaklarının hiçbirisi mutlu olamıyor, huzurlu olamıyorlar. Aptalca, salakça, budalaca nesnelere sarılarak kendilerini avutmaya çalışıyorlar. Sonuç ne oluyor “zift dolu gözlerde karanlık kat kat.” Bilseler ki huzur, mutluluk, güzellik yalnız Allah’ın huzuruna varmakla, Allah’la beraber olmakla mümkündür. Allah’ın huzurunda olmayan nasıl huzur buIabilir?

Sevgi bir ilahi titreşimdir. Sevgi insanı yücelten, temizleyen, Allah’a ulaştıran bir olay. Nerede sevgi orda Allah, nerede sevgi orada güzellik… Sevgi, hayatın odak noktasıdır. Ben sevgisiz bir yudum su, bir lokma ekmek bile yemek istemem. Sevgiyle bakır altınlaşır. Sevgiyle hastalıklar iyileşir. Sevgi renktir, ışıktır, estetiktir. İki insanın aynı ruh asaleti, temizliği içinde birbirini sevmesi en güzel sevgidir. Bir insanda uyanan sevgiyi muhakkak ama muhakkak, saygı ile beslemek gerek. İlk gün başlayan dostluğu, sonuna kadar aynı estetikte, aynı güzellikte götürmek gerekir. Saygıyla beslenmeyen sevgi, sonunda yozlaşır. Sevgi bir gıdadır. Eğer ben sevilmeyeceksem, aranmayacaksam, beklenmeyeceksem yaşamak istemem. Parayla her şey alınmaz, hele sevgi asla! Bir insanın yüreğindeki sımsıcak sevgiyi, bağlılığı parayla alamazsınız.

Sevgi varsa bakan gözde güzeldir, duyduğun sözde güzeldir,gördüğünde güzeldir. Saygı ve sevgi ayrılmaz iki kelime. Birinden biri olmazsa bitmeye mahkümdür yaşadığın herneyse. Yada bitecek yada senden giden gidecek... Rabbim saygıyı sevgiyi merhameti kalplerimizden eksik etmesin

 
 
Turkish Arabic English