Pusula

Her gördüğü mesleğe türkü yakan halk ozanlarımız, berberlik mesleğini de unutmamışlar. Günümüzün vazgeçilmezleri berberler için de, “Berber dükkânına vardım, berberi gördüm de bayıldım kaldım. Aman da berber mis gibi amber", yani beni traş ettikten sonra bir güzel kokular sür, diye türküyle arzularını çağırıp durmuşlar. Biz de bugün berberi ve berberleri yazıp duracağız.

Berberlik ve/veya kuaförlük mesleğini irdelemeye çalışacağız... Önce şunu belirtmekte yarar var. Bir kere erkeklerin avuç içinde tutalacak kadar sakal bırakmaları Peygamber Efendimiz'in sünnetindendir. Hatta sakalsız peygamber yoktur bildiğimiz kadarıyla. Rabbimizin vardır bir bildiği ve peygamberler de bir bilene uymuşlardır...

Berberlik ve Kuaförlük: Her iki başlıkta aynı işlemi işlevselleştirmeye yöneliktir. Keza isimleri farklı amaçları ve icraatları aynıdır. Berberliğin kısaca tanımı ise, saç/sakal gibi kesilmesi kısmen elzem olan kılları deriden arındırma işlemidir. Ne âlakaysa yakın bir tarih öncesi diş de çekiyorlardı berberler; kimi ipi dişe bağlayıp kapıya bir ucunu geçirip, hızla kapıyı kapatarak, kimi berber de kerpetenle çürük dişi ağızdan alarak dişinden muzdarip kişiyi acıdan kurtarıyorlardı.

Devamını oku...

Pusula
pusula.png
Başlık Süzgeci     # Görüntüle 
# Öğe Başlığı Yazar İzlenimler
1 Ramazan Geldi Furkan İleri 31
2 Biz Neyiz Ki Ayfer AYTAÇ 36541
3 Allah Sevgisi Furkan İLERİ 83
4 Dünya Nedir Furkan İLERİ 504
5 ERZEL-İL ÖMÜR Furkan İLERİ 199
6 Bu da bir imtihan Furkan İLERİ 225
7 Âgehî'nin Gemi Kasidesi Habîbullah Lâmekânî 528
8 Âmin Furkan İLERİ 344
9 İNŞALLAH Furkan İLERİ 228
10 Ahmed Hamdi Akseki'nin 25. Hutbesidir Erenler Habîbullah Lâmekânî 3089
 
«BaşlangıçÖnceki12345678910SonrakiSon»
Sayfa 1 / 31
 
Turkish Arabic English