Şehir ve İnsan 3

 

Yazanımız, konuşanımız günümüzde o kadar çoğaldı ki, insanlar kimin yazdığını okuyacağını, kimin konuşmasını dinleyeceğini şaşırır oldu. Hatta ne okuyor, ne dinliyor oldular. Çünkü anladılar ki yazan, konuşan bunları para kazanmak için yapıyor. Kendisi yazdığını yapmıyor, yaşamıyor. Konuşan, konuştuğunun ne olduğunu bile duymuyor. Anlattıklarının tamamen zıttı bir hayat sürdürüyor. Hâl böyle olunca onların yazdığı, kitap diye bastırdıkları kağıt israfı, ağaç katliâmı oluyor. Konuşanların konuştukları kulak tırmalıyor, çevre kirliliği yapıyor. Bizlerin de dünya üzerinde imtihanlarımız zorlaşıyor, zira sorulara verecek cevapları öğretenlerimiz azalıyor.

"Ey insan bulunduğun her anda, imtihandasın." Bunu kaçımız nasıl biliyor, bildiğini ne kadar bilinçli yaşıyor? Dünyalık imtihanımız kalemle kağıtla değildir, insanlarladır; malladır, evlatladır. Tevekkülle ve sabırladır. Bunların nasılını, niçinini anlayan anlatmalı ve anlattıklarını yaşayarak örnek de olmalıdır. 

Bir misalle konuya detay katalım: 

Devamını oku...

Şehir ve İnsan 3
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   

Şehir ve İnsan 3

 

 

Yayın Yılı:2011

 

 

BU KİTAP NİÇİN 0KUNMALI?

 

Bu kitap siz ya da sizlerden birilerini anlatıyor. Bu kitapta zaman içinde yolculuk var. Dün-bugün-yarın var. Bilinen insanların dahi, bilinmeyen yönleri var. Dünlerden kaJms azığın, yarınlarda katık edilmesi var. Güneşin yedi rengi var bu kitapta, o renklerden biri mutlaka sevdiğinizdir. Ve bu kitapta sevilenleri anma var. Sevginin paylaşımı var. Keyifli yaşamlar var. Bazen de solan hayatlarda geride kalan izler var.

Bu kitap hayal kahvesinde bir çay içimlik oyalanma değil, hayat deryasında batmamış yaşamların bir otağı niteliğinde... Bu kitap okunmalı ama okunanlar üfürülmemeli, akıl sandığının bir yerinde korunmalı...

 

SUNUŞ

Bu kitap Şehir ve İnsan serimizin üçüncüsü... Kalemimizin kab'liyetince Isparta'yı ve Isparta sevdalılarını anlatmaya çalışıyoruz. Teknolojiye bağımlı olduğumuz günümüzde, teknolojiyi yanlış kollanıp insanlığı yozlaştıranlaca inat; biz, insanı diri tutmaya çalışıyoruz. Karıştırıcılık yapmadan, yükseklerden bakmadan, yalan atmadan, caka satmadan, çalım takmadan, fazla göze batmadan zamanı, bir sonraki zaman sonrasına nakletmeyi amaçlıyoruz. "Aferin" almak değil niyetimiz. Afeti Gülizar-ı, acunu ahvale duyurmak istiyoruz. Daha doğrusu bu uğurda uykuya dalmadan, gaflet içinde kalmadan İsparta'ya hizmet etmiş, ömrünü gerçekten İsparta'ya vakfetmiş, Isparla için doğru insanlardan biri olabilme sevdasrndayız. Haydi birlikte kalemin gidişine göre yön takip edelim. Bakalım bölümler hâlinde İsparta'y' ve içinde yaşamış, yaşayan insanları ne kadar anlayabileceğiz.

 
 

Turkish Arabic English