Kıssadan Hisse
TÜM ÂLEM-İ İSLÂMIN MÜBÂREK REGAİB KANDİLİNİ CÂN-I GÖRÜLDEN TEBRİK EDER; AF VE MAĞFİRETİMİZE, HAYIR VE BEREKETE VESİLE OLMASINI CENÂB-I ALLAH'TAN NİYÂZ EDERİM. KANDİLİNİZ MÜBÂREK OLSUN...
 
Ey Yüce Allah'ımız Mübarek üç aylarımızın ilki olan bugünde, Recep ayının ilk Cuma gecesi de olan Regaib kandili vesilesiyle mahşerde kullarını kaldırıp topladığın gün bizi azabından koru. Rahmetini, yardımını, merhametini üzerimizden eksik etme Yarabbi! Hakkımızda hayırlı olanı mübarek kıl, bizleri iki cihanda da sevginden , rahmetinden mahrum, yoksun bırakma Rabb'ül âlemin...
Ey Yüce Allah'ımız bizleri bu güne ulaştırdığın gibi, mübarek Ramazan ayına da eriştir. Recep ayını, Şaban ayını ve Ramazan ayını hakkımızda hayırlı kıl. Bu mübarek geceler hürmetine dualarımız makbul olsun. Cümle Müminleri Mukaddes zamanlar olan bu günlerin kıymetini bilenlerden eylesin Rabbimiz inşallah. Âmin...
Regaib kandili ihsan gecesidir ve fazileti de bundan gelir. Allah Teâlâ, bu gecede, müminlere, iyilikler, bol rızıklar ikram eder. Regaib Kandili aynı zamanda üç ayların başlangıcıdır. Perşembeyi Cumaya bağlayan geceye denk gelir. Bu iki kıymetli gece bir araya gelince, daha kıymetli oluyor. Bu kıymetlerden nasiplenmek ve gıybet, haset, riya, kin, nefret ve kanaatsizlik gibi kötü duygulardan arınmamız duasıyla, Hazreti Muhammed ( Sallallahu Aleyhi ve Sellem)ümmeti olanlara hayırlı kandiller dilerim.
 
Receb Ayı ve Regaib Gecesi ile İlgili Hadis-i Şerifler:
Devamını oku...
Şu anda 3617 konuk çevrimiçi
Kıssadan Hisse
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 9
ZayıfEn iyi 
Makale - Ayfer Aytaç
Volkan İleri tarafından yazıldı.   
Perşembe, 07 Ekim 2021 03:55
Kurtların, kuşların dilinden anlayan Musa aleyhisselama bir adam gelip yalvarır: 
 
- Ne olur ey Allah'ın nebisi bana da hayvanların dilini öğret de ben de konuştuklarından anlayayım. Musa aleyhisselam izin vermez: 
 
- Olmaz, der. Sen onların konuştuklarını dinlersen sabredemezsin. Arkasındaki hikmetleri düşünemezsin.
 
Ne var ki adam ısrar eder. Musa aleyhisselam da adama ev bekçiliği eden köpekle kümes hayvanlarının dilini öğretir. 
 
Sevinçle evine gelen adam çöplükteki köpekle horozun konuşmalarını dinlemeye başlar. Bir ara köpekten şu sözleri duyar: 
 
- Horoz kardeş, sen arpayla da buğdayla karnını doyurabilirsin. Biraz ötedeki taneleri yesen de ekmek kırıntılarını bana bıraksan olmaz mı, benim karnım çok aç. 
 
Horoz şu cevabı verir: 
 
- Sabret köpek kardeş, yarın buraya ağanın bu ölen eşeğini getirip bırakacaklar, bolca et yer, karnını iyice doyurursun. 
 
Bunu duyan ağa hemen koşar ahırdaki eşeği alıp pazarda satar. Kendi kendine söylenerek döner: 
 
- İyi ki hayvanların dilini öğrendim, yoksa eşek elimde ölecekti. 
 
Ertesi gün yine kulak kabartır çöplükteki seslere. Köpek sitem etmektedir horoza: 
 
- Hani ağanın eşeği ölecekti de ben de bolca et yiyecektim ya? 
 
Horoz cevap verir: 
 
- Ağanın eşeği öldü ölmesine de, satın alan zavallının elinde öldü. Ağa açıkgözlülük edip eşeği sattı. Ama üzülme, bu sefer ağanın atı ölecek. Buraya getirip bırakacaklar, bolca et yer karnını doyurursun. 
 
Ağa yine hızla kalkar, ahıra gidip atı alarak pazara götürüp satar. Dönerken de yine söylenir: 
 
- İyi ki hayvanların dilini öğrendim, yoksa at da elimde ölecekti. Gelip yine merakla kulak misafiri olur. 
 
Bu sefer köpek daha yüksek sesle sitem ediyor: 
 
- Horoz kardeş, beni yine aldattın. Hani ağanın atı ölecekti ya? 
 
- Ağanın atı öldü ölmesine de, sattığı zavallının elinde öldü. Üzülme, bu sefer daha büyük bir ziyafete konacağız hep birlikte. 
 
Köpek inanmaz. 
 
- Hadi hadi yine beni aldatıyorsun. 
 
Horoz kesin cevap verir: 
 
- Hayır, aldatma falan yok. Bu sefer ağanın kendisi ölecek, malına gelecek olan bu defa kendi canına gelecek. Arkasından yemekler yapılıp etler pişirilecek, artanını da bizlere dökecekler, ye yiyebildiğin kadar. Ağa bunu duyunca şaşırır, sağa sola koşuşturmaya başlar, yok mu beni satın alacak biri, diye söylenir. Derken gece hastalanan ağa sabaha çıkmaz ölür. Arkasından yapılan yemek, pişirilen etlerden artanlar çöplüğe dökülür, uzun zaman hayvanlar ziyafete konmuş olurlar. 
 
Bu sırada horoz söylenir: 
 
- İnsanlar, "canıma gelecek olan malıma gelsin" diyebilselerdi de hileye başvurmasalardı. Bunda da bir hayır vardır, diye düşünselerdi. Bunu diyemiyorlar maalesef. Sonra da mallarına gelen canlarına gelince pişmanlık fayda vermiyor... 
 
 
 
Turkish Arabic English