Bilginiz İçin
آن را که جای نیست همه شهر جای اوست
درویش هر کجا که شب آید سرای اوست
An râ ki cây nîst, heme-yi şehr cây-i ûst
Dervîş her koca ki şeb âyed, serây-i ûst
Kimin yeri yurdu yoksa, bütün şehir onun yeridir
Nerede akşam olursa, orası yoksulun evidir
Devamını oku...
Şu anda 2055 konuk çevrimiçi
Bilginiz İçin
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 0
ZayıfEn iyi 
Makale - Ayfer Aytaç
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Pazar, 26 Eylül 2021 09:02
altJaponya çok savaş sancıları çekmiş, depremlerle, afetlerle mücadele etmiş bir ülke; mücadeleci, şikayetçi değil. Olanlar karşısında oturup ağlamıyor, didinip duruyor, kaybettiğinin yerine daha iyisini koyuyor.
 
İnsanları son derece nezaketli, hoşgörülüler. Gördüklerine samimi sevgilerini bakışlarıyla belli ediyorlar. Gülümsemeden geri kalmıyorlar. Seslerinin tonunu yükseltmiyorlar. Fazla konuşmaktan kaçınıyorlar. Kendilerini geliştirmekten geri durmuyorlar. Deneyimli, donanımlılar,halden anlayan türden kişiler..
 
Yaşlı nesil ufak tefek, yeni nesil belki beslenmekten kaynaklı daha boylu. Daha aktif, daha modern, çağa ayak uydurmuş, hep ileriye dönük yaşantı içindeler.
 
Japonların geneli nazik yapılılar. Tabi ki yarasına basınca ne olurlar bilmem. Eskiden çok gaddar ve çok acımasızlarmış. bazı filmlerde izlemiştim. Merhametin M sine sahip değiller. Savaş sırasında çok zalimler. Yenilgiyi hazmedemiyorlar, yenilen kendini öldürürmüş. Bu onların doğasında var. İnanç sistemleri çarpık olunca, ne kendi canlarına, ne düşman bellediklerine acıma hisleri bulunmuyor.
 
İstanbul'da yaşadığım günlerde Japon insanıyla çok karşılaştım. Her karşıma çıktıkları yerde gözgöze geldiklerim iki elini yüzüne yakın yerde birleştirip, hafifçe başını eğerek narince selam veriyordu. Yüzünde sımsıcak bir gülümseme, selamımı geri çevirme der gibi bir mahzun bakışla... İmrenmemek elde değil, bizim yapmamız gerekeni onlardan görüyor olmak üzücü... Hani peygamberim buyurmuş ya "Selamı yaygınlaştırın" diye. Biz birbirimize selam vermek şöyle dursun, "selam verirsem borçlu çıkarım" gibisine birbirimizi gördüğümüz vakit yaban domuzu görmüş gibi kaçıyoruz. Kim bizi bu hallere soktu. Onun da üzerinde durmuyoruz. Yanlış kulvarda yürümeye çabaladıkça, ilerlemek yerine hep geriliyoruz. Bana necilik etmeyeyim ama şimdi konu başka, Japon milletinden söz ederken konuyu başka yerlere kaydırmayalım. Durduk yerde doğru dedik diye, kimsenin keyfini kaçırıp kendimize kinlendirmeyelim.
 
BİLMEYENLERİN BİLGİSİ OLSUN DİYE:
 
1.Japonya'da çocuk doğum oranı oldukça düşük… Allah bilir niye, belki insanların çocuk sahibi olmak için zamanları ya da paraları yoktur. Belki de bu bozulmuş dünyaya çocuk getirmek istemediklerindendir. Fakat
İlginç bir gerçek, çocuk bezlerinden daha fazla yetişkin bezleri satmalarıdır.
2.Dünyadaki en yaşlı insanlar 117 ve 116 yaşlarında iki Japon… Japonlar çok balık yediklerinden midir, biraz umursamaz olma hallerinden mi ne, yaşları artıyor fakat kendileri kolay kocamıyorlar. Olduça dinçler, Allah'ın takdiri yaşam enerjileri yüksek.
3.Japonya, dünyanın en düşük suç oranlarından birine sahip…Dürüst insanlar. Çalışkanlar, istemekten arlanıyorlar. Yalan söylemiyorlar, hile nedir, bilmiyorlar. (Müslümanın olması gibiler) 
4.Japonya'da 6852 ada var. Lakin her bir ada da yerleşik değiller.
5.Japonya'nın evleri temiz ve insanların çoğu evlerine misafir gelmesine izin vermekten pek hoşlanmıyor. Çok yakın akrabalarıyla bile dışarda nadir görüşüyorlar. Evleri özel alanları olduğundan başkalarının girip çıkması hoş karşılanmıyor. Kültürden ya da miraslarını korumaktan kaynaklanıyor olabilir. 
6.Temizlik Japonların çok önemsediği bir yaşam tarzıdır. Evleri, sokakları pırıl pırıldır. Temizlik Japon'yanın okullarının bir parçasıdır. her güzelliği daha küçük yaşta eğitilerek öğreniyorlar. Hayatları süresince tatbik ediyorlar. (Müslümanın olması gibi)
7.Japonya, dünyadaki herhangi bir ülkeden daha fazla deprem yaşıyor. Ama binalarını o kadar sağlam yapıyorlar ki hiç hasar görmüyor. Mütahhitleri malzemeden çalıp çırpmıyor. Kendi kazancından çok insanın yaşama hakkına saygı gösteriyor. (Müslümanın olması gibi)
8.Japonya'da çocukların okullarda uyumasına izin verilir. Çünkü çocukların ülkenin geleceği olduğu iyi biliniyor.
 
Velhasılı japonların çoğu dinsiz ama bir Müslümanın olması gibi bir yaşantı sergiliyor. japon halkının da dinleri bizim işimiz gibi, işleri dinimiz gibi...
 
 
 
Turkish Arabic English