Nereye Böyle

Merhabâ. 1935-1967 yılları arasında hayat sürmüş olan İranlı şâir Furûğ Ferruhzâd'ın "Nigâh kon/Bak" diyerek başlayıp, "Seninle berâber güneş doğuyor" mısrasıyla bitirdiği güçlü ve bir o kadar duygulu şiirini birlikte okuyalım.

نگاه کُن که غم درون دیده‌ام

چگونه قطره قطره آب می‌شود

Nigâh kon ki gam derûn-i dideem

Çegûne katre katre âb mîşeved

Bak gözümdeki gam nasıl da eriyerek damla damla oluyor

 

Devamını oku...
Şu anda 1880 konuk çevrimiçi
Nereye Böyle
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 2
ZayıfEn iyi 
Makale - Ayfer Aytaç
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Pazartesi, 20 Eylül 2021 10:57

BİZ YUNUS EMRE TORUNUYUZ, YARADILANI SEVERİZ YARADAN'DAN ÖTÜRÜ. AMMA, SEVGİNİN SUYUNU ÇIKARDILAR.

altİNSAN SESİNDEN ÇOK KÖPEK SESİ DUYAR OLDUK. BÜTÜN GÜN HAVLAMA, ULUMA. NE BU YAHU? KÖPEKLERDEN KORKUMUZA SOKAĞA ÇIKAMAZ OLDUK. KOMŞUMUZLA BİLE EVDE BESLEDİKLERİ KÖPEKLERİ YÜZÜNDEN GÖRÜŞMEZ OLDUK. HÜKÜMETE SORMAK İSTİYORUM; "HAYVAN HAKLARI" DENİLDİĞİNDE ANLADIĞINIZ YALNIZCA KÖPEK HAKLARI MI ? ANLADIĞIM YENİ DÜNYA DÜZENİNİN EFENDİLERİ BÖYLE İSTİYOR,ONLARIN SADIK KÖPEKLERİ DE GEREĞİNİ YAPIYOR.

Son senelerin modası evde köpek bakma yarışı, sıradan bildiğimiz, kendi halinde gördüğümüz komşularımız bile evinde köpek havlatır oldular. Gece gündüz köpek ulumasından başka bir ses dinlemez, duymaz olduk. Ne zevk alırlar, konusuna girmeyeceğim. Kimi moda uymaya kalkıştığından, kimi hayvan severliğini ispat etmeye çalıştığından.

Bu ülkede çoğumuz vicdanlıyız elhamdülillah. Lakin vicdan öncelikle dar da zorda olan insana gösterilmeli. Hayvanlar insana hizmet etmeleri için yaratılmışlardır. Elbette onlara da insanlığımızı, sevgimizi göstereceğiz. Velakin bunu evimizin başköşesine oturtarak yapmamalıyız.

Hayvan severlik bir tek köpek beslemekle mi oluyor? Hayvan seviyorsan doldur o zaman evine yolda belde bulduğun her hayvanı, sadece niye köpek? Eşeği, kertenkeleği de al evine, oturt yanıbaşına. Yaratılmış her canlı sevilmeye layıktır, ama her can evde tutulmaz, insandan daha fazla kıymet vererek bakılmaz.

Evinde köpek besleyen bir de kendini ayrıcalıklı sanıyor. Hazır mama üreticilerinin  tuzağına düştüğünü bilmiyor. Süslüyor finosunu, kulaklarına kurdelalar takıyor, sonra tasmasından tutup sokakta dolaştırıyor. Hayvan her yere basıyor, pisliğini insanın yürüdüğü yerlere bile kondurup kalkıyor, sahibi bundan zerre rahatsızlık duymuyor. Bırak hayvanın geçtiği yolu pislediğini, bazı köpekler yanından geçen insanlara saldırıyor, sahibi hiç bir müdehalede bulunmuyor.

Ülkemizde adeta köpeklere özel gibi hayvan hakları yasası çıktı çıkalı, bu saldırıların sayıları artar oldu. Apartman girişine bağlanan ve önüne hazır mamalar dökülmüş köpek yanından geçen kişi mamasını alacakmış gibi, dişlerin arasından hırlayarak insanların üzerine atılıyor. Yok mu bu durumlara dur diyecek bir kişi, diye soracak olursak inanın karşımızda cevap verecek hiç muhatap bulamayız.

Bu konuda hükümet idarecilerinin vurdum duymazlığı ve yerel yönetimlerin korkaklığı yüzünden hergün onlarca vatandaşımız köpek saldırılarına maruz kalmaya, çocuklarımız köpeklerce parçalanmaya devam ediyor. Yazıklar olsun gerçekten acizlere, batıla hizmet edenlere. Ülkemdeki köpek bolluğu ve köpek şiddetinin benzerleri Afrika'nın ilkel kabilelerinde dahi rastlamak mümkün değil. Böyle bir rezaletin sonu nereye varacak, Allah bilir... Doğruyu söyledik mi çok kızıyorlar. Görülenler ortada. Lafa gelince "Devlet yönetiyoruz, iyi yönetiyoruz." Belli nasıl yönettiğiniz. Avrupa'ya uyum sağlayacağız, gavurdan aferin alacağız diye Allah'a muhalifsiniz.

Emin olun ülkemde olup bitenlere aklım alır gibi değil. Köpeğin saldırısına uğrayan insan kendini korumaya çalışırken o köpeğe zarar vermiş olsa, kendini hakim karşısında bulur, yüklüde bir ceza alır. Kimse devlet korkusuna köpeklere bir şey yapamıyor. Dolayısıyla kendi canını köpeğe feda ediyor. Daha nereye kadar böyle?

19 yıldır iktidarsınız ama Allah'ın emrettiği, Resûlünün (sav) tavsiye ettiği  selam şeklini dahi savunmaktan acizsiniz... Sinikliğiniz, ezikliğiniz, içine düştüğünüz zillet mide bulandırıyor gerçekten... 
 
 
 
Turkish Arabic English