Yandık Yanacak Kadar
BAŞ BÜYÜDÜKÇE BÜTÇE DE BÜYÜR
Çoğumuzun kanını alarak sağlık sektörüne hizmet yaptığını bildiğimiz, felaket anında yardıma koştuğunu gördüğümüz Kızılay kuruluşunun, baş yöneticilerinin maaşlarına yüklüce zam gelmiş. Günümüzün gündeminde şimdi bu konu var. Ağzı olan kendince konuşuyor, kalem kullanan aklı yettiğince değerlendirme yapıyor. Kızılay: "Karşılıksız yarar sağlanan kurum, niye bu adamlar yaptıkları işte gönüllü değiller, yüklüce para alıyorlar?" Soruları havada uçuşuyor. Kelimeler herkesindir, isteyen istediği gibi sarf eder elbet...
Ben aslında duyduklarıma değerlendirme yapmayacaktım. Lakin telefona gelen mesaj beni de düşündürerek bu konuya dahil etti. Mesajın içeriğinde koca koca harflerle deniliyordu ki:
SN. BAĞIŞÇIMIZ YOĞUN KAN İHTİYACI SEBEBİYLE STOKLARIMIZ AZALMIŞTIR SİZİ YARIN SAAT 10.00 18.30 ARASI FİLAN CAMİ ÖNÜ CADIRA KAN BAĞIŞINA DAVET EDİYORUZ GÖNDEREN:Kızılay
"Kanı biz veriyoruz, kaymağı onlar yiyor. Sanki kan bağışı hiç durmadan onlardan alınıyormuş gibi, adamları iyi beslemek adına maaşlarını artırmışlar."
Telefonuma gelen notu okuduktan sonra ilk aklıma gelen tepki cümleleri bunlar oldu.
(Kendileri de kan veriyorlar mıdır?
Bizler: "Bir gün bize de gerekli olabilir, bir kan vererek bir hayat kurtarabiliriz." İyi niyetiyle yılda bir ya da iki kez kanımızı Kızılay'a bağışlıyoruz. Onlar kanlarımızı depolayıp ihtiyaç fazlasını bir ilaç firmasına ilaç yapsınlar diye satıyorlarmış. İnsan kanından ilaç, insan kasının onarımında kullanılıyormuş. Başka hangi alanlarda kullanılıyor bilmiyorum ama bu iş, özel bir firmaya devredilmiş diye gazetenin birinde okumuştum. Kan satışının geliriyle sanırım Kızılaycılar felaket zamanlarında düşküne yardım ediyorlar.
Vatandaşımız duyarlı çok şükür, her yardım çağrısına canla başla koşuşturuyorlar. Kızılay denildiğinde imkanları oranında kuruma maddi manevi desteklerini esirgemiyorlar. Kızılay yönetimi de halktan alınanların idaresini iyi yapıyor olmalı ki, mükafatlarını maaş artırımıyla alıyorlar. 
Makamlar büyüdükçe bütçeyi de büyütmek gerekiyor. 
Devamını oku...
Şu anda 2055 konuk çevrimiçi
Yandık Yanacak Kadar
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 0
ZayıfEn iyi 
Makale - Ayfer Aytaç
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Salı, 03 Ağustos 2021 06:25
altHER TARAFI YAKIYORLAR, DÜNYAMIZI KARARTIYORLAR.
YARIN BİR GÜN  İÇTİĞİN, YIKANDIĞIN SU DA ZEHİRLİ AKACAK.
DÜĞMEYE BASILMIŞ  BU ÇOK NET  ALLAH SONUMUZU HAYIR ETSİN İNŞALLAH.
 
Yakıyorlar, dünyayı yakıyorlar. Hem ormanları, hem nice canları yakıyorlar. Bu dünya böyle nereye gidiyor? Şüphesiz doğrusunu Allah bilir, bizler bu olup bitenleri kıyamet âlâmeti olarak değerlendiriyoruz. Söyleyecek başka bir şey bulamıyoruz artık. Cennet vatanımızın en güzel köşeleri cayır cayır yanıyor. Bir haftadır güzel yurdumda ormanlarımız yanıyor. İçinde barınan canlar kavruluyor. Bir haftadır yüreğimiz kanıyor, içimiz daralıyor. Yananlar sadece ağaç değildi. Nefesimizi temizleyen oksijendi. Gözümüzü dinlendiren, gönlümüze huzur veren manzaraydı. Bedenimizi dinlendiren, piknik yaptığımız yerdi, kurda kuşa evdi. Bu yangında insanlar da öldü. Yapraklar kavruldu, börtü böcekler, kurtlar, kuşlar bile öldü. Nice canlılar yok oldu. Nice değerler küle döndü.
 
Yağdır Mevlâm Su
 
Ne iyi olurdu şimdi gökten şakır şakır bir yağmur yağıverse, insanlara zarar vermeden sadece yangınları söndürse, yürekleri serinletse, ne iyi olurdu Rabbim mazlum kullarını sevindirse... Yeryüzü cenneti yurdumuzun dört bir yanı ateşle işgal altında, insanlar çaresizcesine koşuşturup duruyor. İnsanlar elleriyle yangın söndüreceğiz umuduyla canlarını bile veriyor. İçinde bulunduğumuz felaket film senaryolarını aratmayacak durumda.  Yavaş yavaş kıyamet kopuyor gibi  Allah içimizdeki günahsızlar hürmetine bize merhamet etsin.
 
Ormanlarımızı kimin yaktığı değil, kimin yaktırdığıdır. Birilerince düğmeye basılmış, bu çok net.  İnsanoğlu zarar görsün istenmiş,  Niyesini Allah bilir, ben yaşayayım sen öl mantığı olabilir. beton binalara arsa yeri bulmak için olabilir, maden aramak için olabilir, bilmediğimiz daha neler olabilir. Allah bencillere akıl, fikir, feraset ve basiret versin inşallah.Hem bu sefer hakikaten çok organize ve sofistike bir saldırı altındayız. Allah idarecilerimize de akıl, fikir, feraset ve basiret versin inşallah.
 
Peygamberimiz hazreti Muhammed (sallahu aleyhi ve sellem) buyurmuş: "Yarın kıyamet kopacağını bilseniz bile elinizdeki fidanı dikin."
 
Hazreti Adem'in torunları bu sözü duymuş, haşa Allah'a, peygambere muhalif eder gibi sen kalk yetişmiş ağaçları, var olmuş canları katlet. Değer mi hiç demek lâzım, lakin her yapılan da nihayetinde Allah'ın izniyle yapılıyor. Allah bizim irademizi özgür bırakmış. Dünyada insanoğlu dilediğini yapar, sonunda Allah'a döndürüldüğünde yaptığının cezasını çeker. Kurtuluşa erenler, Allah’a ve Resulüne itaat edip Allah’tan korkan ve sakınanlardır.   [Nur 52]
 
Üç kuruşluk değeri olan şu yalan dünyaya 5 kuruşluk değer verip aldananlardan olmayız inşaallah.Fani olan için neler veriyoruz.Yanımızda ne götürüyoruzun muhasebesini yapmak lazım.Her an hesabımız kesilebilir bu dünyadan.Pir Sultan Abdal çok açık ifade etmiş.O tarafa herşeyi kendimiz taşıyoruz. Cehennem dediğinde dal, odun yoktur. Herkes ateşini buradan götürür. Evet, gözünü hırs bürümüşler yakıyorlar, dünyayı yakıyorlar. Hem ormanları, hem nice canları yakıyorlar.Söyleyecek bir şey bulamıyoruz artık. Bugün güzel bir gün olsun, iyi haberler alacağımız.
Acıların sarıldığı, umutların yeşerdiği, Sevgililerin çoştuğu, hoşgörünün dolduğu,duaların yükseldiği, Rahmet ve bereketin arttığı, güzel bir gün ve yarınlar dileğimle.Günümüz huzura, yollarımız hayra çıksın.
Açtığımız her kapı, hayırlara vesile olsun!
 
 
Turkish Arabic English