Dedemin Dediklerinden
Rabbim bu gün ve gece hürmetine hepimizi sâidler defterine yazıp berâtimizi sağ eline alanlardan eylesin. Üzerimizdeki umumi musibeti kaldırıp, milletçe, ümmetçe ramazana, bayrama ulaştırsın Mevlâm inşaallah...
Bir yıllık kaderin tayin edildiği, Kadir Gecesi kudsiyetinde olan ve 50 senelik ibadet hükmüne geçebilen mübarek Berat Kandilinizi en içten dileklerimle tebrik eder; tüm insanlık, İslâm âlemi ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını, mübarek gecenin sabahına beraat etmiş olarak çıkmamızı; sağlık, mutluluk ve başarı içerisinde nice nice kandillere ulaştırmasını Cenab-ı Hakk'tan niyaz eylerim.
 
Beraat:Tefekkürdür ( Düşünme)
Beraat : Tezekkürdur (Şükretme )
Beraat :Arınıp yenilenme gecesidir...
 
Düşünmek zorundayız, böyle günler geceler belki de kurtuluşumuza vesiledirler. Kendimizi muhasebe ederek, eksilerimizi düzeltmek için niyet edelim.  Hiç birimiz masum değiliz. Zira hiç birimizin hayatı dört dörtlük yolunda gitmiyor, imtihan dünyasında bulunduğumuzdan, düz çizgide gitmemiz de mümkün değildir. Arada bir tökezleriz, düşeriz, kalkarız, ineriz, çıkarız. Her koşulda şükretmesini, sabretmesini bilmeliyiz.
Devamını oku...
Şu anda 1520 konuk çevrimiçi
Dedemin Dediklerinden
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 
Makale - Ayfer Aytaç
Ayfer AYTAÇ tarafından yazıldı.   
Pazar, 30 Mayıs 2021 13:06
 
altİŞİ OLAN, OLMAYAN, İŞE GİRECEK OLAN GENÇLERE DEDEMDEN NASİHAT.  
ALAN ALIR, KAZANIR. ALMAYAN BAKAR GEÇER, KAYBEDENLERDEN OLUR.
 
1-Az konuş, çok dinle...
 
2-Sorulmadıkça cevap verme. Büyüklerin yanında kendiliğinden bir konuyu açma; başkalarının kıskançlığını ve düşmanlığını çekecek söz ve davranışlardan kaçın... Yani kendini bilgili, tecrübeli, akıllı ve becerikli göstermekten sakın.
 
3-Senden yardım istenmedikçe başkasının işine karışma.
 
4- Büyüklerine karşı, çalışıyorsan makamca bağlı olduğun amirlere daima saygı göster. Onlardan daha üstün ve akıllı olduğunu hissettirecek ve düşündürecek davranışlardan kaçın.
 
5-Verilen bir emri (işi) en iyi şekilde yap. Fakat, başkasının yaptığı işi eleştirme, eksik ve yanlış arama. Seni ilgilendirmeyen işe karışma.
 
6-Senden yaşca, yolca büyüklerine, amirlerine ters cevaplar verme. Sabırlı ol, sükut et. "Tamam sizin arzu ettiğiniz şeyi ben en iyi şekilde yerine getireyim. Nasıl isterseniz öyle olsun, en iyisini siz bilirsiniz" de. Kendinden büyüğüne akıl vermeye kalkma.
 
7-Bir toplantıda, yada toplum içinde sorulmadan söz alma. Konuşman istendiğinde kısa, öz, anlamlı ve konu dışına çıkmadan mütevazı cevaplar ver. Kendini, özelliklerini ve yapabileceklerini baştan anlatma. Söze başlarken sesini çok yükseltmeden, anlaşılır cümleler kurarak, teşekkürle ve çok abartmadan büyüklerini övgüyle konuşmaya başla. Ve varmak istediğin hedefe yargı cümleleri ile değil, amirlerine siz uygun görürseniz, en iyisini siz bilirsiniz, sizin taktirlerinize kalmış, gibi cümlelerle konuşmanı bitir.
 
8- Dürüst, samimi, açık ve dost olduğunu sözle değil hareketlerinle, davranışlarınla göstermeye gayret et.
 
9- Sırtını fani olana dayama, dara düştüğünde kimseden yardım umma, Yaradan'ına dualarınla müracaat et...
 
10-Sırrını asla kimseye açma, yan ama tütme. Siyasi ve ideolojik konulara asla girme. Sorulursa ekmeğimizin siyasetini yapıyoruz, geçimimizin siyasetini yapıyoruz, yuvarlak cümlelerle konuyu geçiştir.
 
11-Daima güler yüzlü ol. Aşırıya kaçmayacak şekilde gönül alıcı tatlı sözler söyle insanlara, iltifat et. Karşındakinin başarılı yönlerini ona söyle mutlu olsun, ne var yani.
 
12-Kendini övme, başarılarından kimseye söz etme, duyan seni başkasından dinlesin- duysun. Teşekkürü çok kullan. Allah razı olsun kelimesini çok kullan. Başkalarını eleştirme, haklı bile olsan asla tartışmaya girme, değerini düşürme.
 
13-Hiç bir zaman amirinden üst görev ve zam talep etme. Senin gayretini görürler bir gün maaşına da zam yaparlar, rütbede verirler, sen isteyen olma.
 
14-Görevini asla aksatma. Lüzumsuz yere sık sık izin isteme. Amirlerine kimseyi şikayet etme. Çalıştığın ortamda her hangi bir mesai arkadaşından her hangi bir rahatsızlığın ve şikayetin varsa, o kişiyle yalnız kalarak efendice konuşarak sorunu çözmeye çalış. Milletin içinde kimseyi eleştirme, tenkit etme, şikayet etme. Kişi kötü ise; zaten başkalarınca şikayet edilir cezasını bulur. Sen şikayet edip kimseyle kötü olma.
 
15- İşinde sebat et. Yuvarlanan taş yosun tutmaz. Bulduğuna kanaat et, sabret, şükret, her haline şükret. Kesinlikle bir sorunla karşılaştığında hemen işten ayrılmayı düşünme. Rabbinin açtığı rızık kapısını terk etme. Sinirlendiğinde, üzüldüğünde asla acele kararlar verme. Anen babanla, yada en yakın bildiğin biriyle iştişare et, akıl danış.
 
16- Manevi yönden seni güçlendiren Allah(celle celaluhu) ve Resulü (salllahu aleyhi ve sellem) ve de Kur'an ayetlerinin konuşulduğu konulara kulak ver. Öğrendiğin güzellikleri hayatına uygula, çevrene iyi yönde örnek ol. Büyüklerince verilen nasihatleri al, heybenden düşürme. Cennet bahçelerinde yapılan irşatları asla terk etme. Tekkeyi bekleyen çorbayı içer. Lakin çorba içilince de asla karnım doydu diye kaçma. O acıkan karın ilim irşadından uzaklaşınca daima aç kalır. Salih ve dürüst arkadaşlarla gez, kötülerle beraber olma. Kötü yola seni davet edenlerden uzak dur.
 
17- Namazını asla terk etme. Günlük program yap. Belli saatlerde sabah, akşam mutlaka Kur'an oku (Meal) İslam ilmihali ve dini eserleri her gün 3-4 kez oku.
 
18- Her gün akşam eve döndüğünde maddi ve manevi günün muhasebesini yap. Yanlış ve hatalı gördüğün işleri bir daha yapmamaya karar ver ve sözünü ne pahasına olursa olsun tut.
 
19- Başarılarından dolayı Allah'a şükret. Kazandığın parayı israf etme. Çok zaruri ihtiyaçların hariç tasarruf etmeye bak.
 
20-Kimseyi küçük görme. Büyüklenme. Öğrenim durumundan ve görevinden dolayı kimseye tepeden bakma, hor görme. Geçmişle, o anla ve de; gelecekle asla hesaplaşma. Buna dair plan ve hesap yapma. Allah'ın planına ve hesabına boyun ey. Denizdeki hırçın dalgalara güçsüz kollarınla kulaç atıp direnme; teslim ol denize, üzerinde gözlerini kapa ve kendini yavaşça bırak dalgaya. O denizinde ve her şeyinde sahibi olan Allah seni görür, Ona teslim olduğunu da bilir ve seni denizin üzerinde durdurur. Kulaç atar Hakk'ın rızasına karşı gelir direnirsen denizin dibini boylar ve boğulursun. Dediklerimi uygularsan hayatın boyunca mutlu olursun. Mutluluk çok kazanmakta değil, çok sabırlı olup, şükretmektedir.
 
 
Ayfer AYTAÇ
 
 
Turkish Arabic English