Nasihatin ehemmiyeti
Hz. Peygamber'in bir hadiste "Kim Allah'a ve ahiret gününe iman ediyorsa, ya hayır söylesin yahut sussun" (Buhari, Kitabu'l-Edeb, ...
"Ya hayır söyleyin ya da susun" Tartışırken ortamın gerildiğini hissederseniz önce kendinizi kontrol edin. Çünkü iç huzurunuz yerinde değilse iletişimin komplike olma ihtimali yüksektir. Bu durumlarda yüzeyel konuşmayı ve doğaçlamayı tercih edin veya konuyu erteleyin.
 
Ticaret de güler yüz esastır hele ki içinde bulunduğumuz mübarek aylarda..
 
Ticarete girişmişsek öncesinden ticaretin müşteriyle ilintili olduğunu ve müşteriyi çekmek içinde güler yüzlü olmamız gerektiğini bilmemiz lazım gelir. Aksi halde ticaret yapmaya kalkışmayacaksın, bulacaksın maaşlı bir iş, somurtarak da olsa işini yapıp ay sonunda paranı alacaksın.
Hele ki içinde bulunduğumuz mübarek üç ayların günlerinde insan ilişkilerinde güler yüzlü olmaya daha bir dikkatli olmamız gerekiyor. Hiç değilse masum bir tebessümü ve ya iyi bir davranışı her insan hak ediyor diye düşünüyorum.
Bir örnek vermek gerekirse, bilindiği gibi zamanımızın getirilerinden biri de modern alış veriş merkezleri. Bakkalların ekmeğiyle oynayan, onları tarih sayfalarına gömmek için uğraş veren bu alış veriş merkezlerinin adları ve kapladıkları alanları gerçekten de bakkallardan çok büyükler ve içlerinde ne arasanız bulabiliyorsunuz. Ama ne de olsa çalışanları insanlardan oluşuyor. İnsanoğlu da maalesef yaradılışları özelliğinden çok, yetişme tarzlarına göre hareket ettiklerinden çoğunluğu somurtkan tipteler. Sanki buradan para kazanan elemanlar değiller de, babalarının hayrına, lütfen orada bulunuyorlarmış gibiler. Babalarının hayrına bile olsa insan da biraz hoşluk olur. Adı üstünde hayırdır neticesinde ve hayır şefkat duygularıyla yapılırsa yerini bulur. Bunların yaptıkları anlamlandırılamaz, başka tür bir şey. Müşteri konumundaki biz insanlar bunlara para kazandıran kişileriz, ama sanki paramızla asık surat seyrine gidiyoruz.
Adını gerekirse vereceğim bizim semtte bir alış veriş merkezinden söz edeceğim şimdi. Adının anlam karşıtı büyüğünde büyüğü oluyor, anladınız sanırım. Burada çalışanları bir görün, hepsi de uykuda gezer gibiler. Müşteri gelmiş, alış verişini yapıyor onların umursadıkları yok. Kendi hallerindeler. Gelsin, alsınlar, paralarını ödeyip gitsinler havasındalar. Oysa geleneklerimizde müşteriyi de bir karşılama, uğurlama adabı vardır. Bu güzellikleri biz ne ara unuttuk. Parayı almayı biliyoruz da karşılığında bir tebessümle teşekkür etmeyi neden bilmiyoruz? Paranın karşılığı mal veriyorsanız, mal her yerde var. Ama insan suretinde mallar, bir yerde hizmet erbabı olarak bulunduruluyorsa, bir daha müşteri çekemezler bilesiniz.
Devamını oku...
Şu anda 1755 konuk çevrimiçi
Nasihatin ehemmiyeti
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 0
ZayıfEn iyi 
Makale - Ayfer Aytaç
Târık İLERİ tarafından yazıldı.   
Cuma, 02 Mart 2012 15:52

 

Merhum Prof. Dr. Mahmud Esad Coşan Hocaefendiden işittiğim bir beyittir, muhtemelen Sa'di-yi Şîrâzî'ye âid.

 

اگر پند خردمندان به جان و دل نیاموزی


جهان آن پند را با تلخی بیاموزد ترا روزی

 

Eger pend-i hıredmendân be cân u dil niyâmûzî

Cihân ân pend râ bâ telhî beyâmûzed tu râ rûzî

 

Türkçe'ye döndürürsek;

Eğer akıllı kimselerin nasihatlerini cân u gönülden dinleyip de tutmazsan,
Dünyâ (ve içindeki olaylar) sana o hakikatleri bir gün acı acı öğretir.

 
 
Turkish Arabic English