Memur Zihniyeti Daha Ölmemiş - Yeni Memurlar Yolda

وزن: مفعول مفاعیلن مفعول مفاعیلن

Vezni: Mef'ûlü/Mefâîlun/Mef'ûlü/Mefâîlun

 

آن میر دروغین بین با اسپک و با زینک

شنگینک و منگینک سربسته به زرینک

Şu atıyla, eyeriyle gelen sahte beye bir bak

Neşe içinde sermest, dünya süsüne tutsak

 

چون منکر مرگست او گوید که اجل کو کو

مرگ آیدش از شش سو گوید که منم اینک

“Ne eceli? Hani ecel?” deyip ölümü inkâr eder

Altı yönden gelir ölüm, işte burdayım, der.

Devamını oku...
Şu anda 1715 konuk çevrimiçi
Memur Zihniyeti Daha Ölmemiş - Yeni Memurlar Yolda
Makale - Ayfer Aytaç
Aytaç İLERİ tarafından yazıldı.   
Cumartesi, 18 Şubat 2012 23:02

altNe zaman özel sektörde çalışırken bir işi alttan almaya çalıştıysam ya da biraz tembellik yaptıysam bana söylenen söz hep bu olmuştur: "memur zihniyetiyle iş yapılmaz". Aslında duyduklarım doğruymuş, benim karşılaştığım, iş yaptığım memurların zihniyeti hep böyle, sanırım ondan hiç hoşlanmıyorum onlardan. Ticari zekaları, müşteri dediğimiz halkın işini görme, memnun etme zekaları gelişmediği için; zamanı doldurup o para kazandıkları mekanı hemen terkedip, kendi dünyalarına dönme peşindeler.

Bütün bunları herkes çok iyi bilir, örnek olarak Ziraat Bankasına gidersin ve kapıdaki yaşlı güvenlikci, mezbaha girmiş danaymışsın gibi bakar sana, yanılıp bi soru sorarsan tersler, biraz sesini yükseltirsen kovulursun, ama devlet bankası olunca bişey yapamazsın, mecbur bu yazılanları yapmadan kuyruğunu kıstırır oturursun bir köşeye. Yine örnek olarak HSBC Bankasına gidersin, genç bir ekiple aynı senin dilini konuşan insanlarla hem sohbet eder, hemde işini yaparsın, çünkü sen onların sermayesisin, sen olmasan onlarda olmayacağını bildikleri için öyle eğitilirler.

Türk Telekom özelleşti ve PTT gibi akıl almaz bir kamu sektöründen kurtulmuş oldu, müşterisini yani sabit telefon kullanan milyonlarca insanı kendine mecbur görüp dilediğince hor görüp kazıklamaya çalışmadı, çünkü böyle yapmanın bu devirde, bu kadar cep telefonu operatörünün içinde, internetin cebimize girdiği dönemde eskisi gibi sert politakanın sürdürülmeyeceğini çok iyi bilmekte, özelleştiği zamanlar üzülmüştüm, hala içimde vardır acısı ancak artık global dünyanın içinde önümüze ne koyarlarsa yemeyeceğimiz gerçeği çok açık. PTT hiç bir zaman telekomünikasyonu ileriye götüremezdi, o insanlar orada çalışırken. Hem hızlı, hem daha ucuz (diğer ülkeler daha ucuz olabilir) interneti kullanamaz, hem kaliteli hem dijital, hemde ucuz (üstelik akşamları bedava) telefon görüşmeleri yapamazdık. Hala 56k bağlantıya saniyesi 50kuruştan bağlanırken, dakikası 1,5 lira şehirler arası görüşme yapıyor olurduk jetonlu kulubelerden.

Kamuya hizmet(!) eden memurların %7si açlık, %80'i yoksulluk sınırının altındaymış, durum çok kötüymüş. Bu kötü olan durumu yaşamak için milyonlarca insan KPSS'ye girmek için birbiriyle yarışıyor, çünkü dışarda kalanlar ne yazık ki ölüm sınırında yaşamaya çalışıyor. Devlet iyidir, kötüdür bunu bilemem ancak, memurluğu yatma yeri, kolay para kazanma yeri görüp, girene kadar her türlü fedakarlığın yapıldığı, sonrasında da hak aramak adına aldıkları bedava maaşları az bularak isyan etmelerini kabul edemiyorum, siz hakettinizde mi hakkınızı istiyorsunuz.

Devlet ne yazık ki bütün bunları denetleme olanağına sahip değil, yetersiz yönetici görüşleri, müfettiş denetimleri neticesinde yıllar geçse de bu böyle sürüp gitmekte, bunun hükümetle hiç bir alakası yok, bu tamamen insanların vicdanlarıyla alakalı bir durum.

2012 yılında 100.000 yeni memur alınacağını Maliye Bakanı Mehmet Şimşek müjdelemiş, hadi hayırlısı.

 
 
Turkish Arabic English