Hırsızlık Çeteleri Beleş Seyahat Ediyor
1 Ocak 630, Mekke'nin fethi mübarek olsun.
 “İnna fetahna leke fethan mübina.” Şüphesiz biz sana apaçık bir fetih verdik. Fetih-1
 
Rahman ve Rahim olan Allah'ın adı ile "Allah'ın zaferi ve fetih geldiğinde ve insanları bölük bölük Allah'ın dinine girerken gördüğünde, artık Rabbini hamd ile tesbih et! Ve O'ndan mağfiret dile! Muhakkak O, tövbeleri çok kabul edendir." Nasr Suresi...
 
Mukaddes Mekân Mekke'nin fethi'nin 1391.nci sene-i devriyesi İslâm Âlemine kutlu ve mübarek olsun...
Şehirlerin anası Mekke! Allah yolunda, senin ve İslam dini uğrunda şehid olanların ruhları şâd olsun...
 
Biricik sevgilimizin sevgilisi önderliğinde kazanılan en büyük zaferdir Mekke'nin fethi... Başta İslâm dünyası olmak üzere, yeryüzünde yaşanan bütün zulümlerin, adaletsizliklerin, hastalıkların ve gözyaşlarının son bulması dileğiyle, fethin yıl dönümünü kutluyor, tüm şehitlerimize yüce Allah’tan rahmet diliyorum.
 
Sevgili Peygamberimiz ( sallallahu aleyhi ve sellem) den ve onunla fetihe erişenlerden, iman edip Müslümanlığı seçenlerden, her şartta Hz. Peygamberimizin izindenin giden Mü'minlerden Allah razı olsun. 
 
Hamd olsun bizi Mümin kılan Rabbimize... Cenâb-ı Allah Mekke'yi selamete erdiren o mübareklerden ebeden razı olsun. Ahiret yurdunda bizi de kendilerine komşu eğlesin. İnşallah o komşuluğa layık olmamız duasıyla...
 
Bilin ki, dünya hayatı ancak bir oyun, bir eğlence, bir süs, aranızda karşılıklı bir övünme, çok mal ve evlat sahibi olma yarışından ibarettir. (Nihayet hepsi yok olur gider). Tıpkı şöyle: Bir yağmur ki, bitirdiği bitki çiftçilerin hoşuna gider. Sonra kurumaya yüz tutar da sen onu sararmış olarak görürsün. Sonra da çer çöp olur. Ahirette ise (dünyadaki amele göre ya) çetin bir azap ve(ya) Allah'ın mağfiret ve rızası vardır. Dünya hayatı, aldanış metaından başka bir şey değildir.
Kur'an-ı Kerim, 57.20
 
BUGÜN YENİ YILIN İLK CUMASI
 
İnşallah geride bıraktığımız, ömrümüzden hızla geçip gitmiş yıllarımızın bu mübarek gün vesilesiyle bir değerlendirmesini yapalım. hata ve günahlarımıza tövbe edelim. Kendimize, ailemize, yakınlarımıza ve tüm insanlığa iyilikler dileyelim. Tüm İslâm âlemine hayırlı, huzurlu, bereketli Cumalar...
Devamını oku...
Şu anda 1514 konuk çevrimiçi
Hırsızlık Çeteleri Beleş Seyahat Ediyor
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 0
ZayıfEn iyi 
Makale - Ayfer Aytaç
Volkan İLERİ tarafından yazıldı.   
Cuma, 02 Aralık 2011 08:17

altDoğu kökenli insanlar gerek otostop yoluyla, gerekse ikna kabiliyetlerini kullanarak şehirlerarası otobüslere ücretsiz binerek il il dolaşıyorlar ve parsayı topluyorlar. Bu tür insanlara bilmeden her şehrin otogarında bulunan zabıtalarda yardımcı oluyor. Her ilde günde 8–10 kişi bu yolla Türkiye’yi dolaşıyor.

Çoğunlukla doğu ve güneydoğu illerinden gelen bu insanlar, ücretsiz seyahatle geldikleri illerde, bir hafta kalarak hırsızlık yapıyorlar. Yine aynı yöntemle başka illere giderek, izlerini kaybettirip, amaçlarına ulaşıyorlar.

Otogarda görev yapan zabıtalarda bu işten hoşnut değiller, ancak bu vatandaşların “filan şehre gideceğim, hastam var. Ama cebimde param yok, çok mağdurum” diyerek, boyun büküp kendilerini acındırmalarına duyarsız kalamıyorlar.

“Merhametten maraz doğar” sözünü bizim Türk insanımız çok iyi biliyor olmasına karşın, özellikle seçim dönemlerinde insanlara oy gözüyle bakıldığından, “bir oy, bir oydur” yaklaşımıyla bu insanlara şirinlikle hizmet veriliyor tavrı yansıtılıyor.

Gönül ‘oy’ kazanımı varken bu insanların ne gibi bir sakıncası olabiliri o an düşünülmüyor. Biz bir iki sakıncayı belirtiverelim. Bırakın ilimizde hırsızlık olaylarının bu yöntemle arttığını, böyle vatandaşların ücretsiz otobüslere binmesinin, seyahat firmalarındaki şoförler içinde sakıncası bulunuyor. Bu kişi bir cani olabilir, şoförü rehin alabilir. Otobüsü kaçırabilir, bütün yolcuların hayatını tehlikeye sokabilir. Hadi bunlar bugüne kadar olmadı, ama uzak ihtimal değildir. İnsanın alnında katil damgası bulunmuyor ki; günümüzde hiç tanımadığımız her masum görünenden bile şüphe duymamız gerekiyor. Devir maalesef o sürece girmiş. Bu insanların otobüslerin mola verdikleri sıra da diğer yolculardan da hırsızlık yapıp ortadan kaybolmaları hiç de hayal ürünü değildir. Ayrıca diğer sakıncalı bir durumsa otobüsün kaza yapması halinde bu kişilerin ulaştırma firmalarına sigorta külfeti yükleyecekleri de düşünülmelidir.

Her ilin otogar zabıtalarının yaptığı bu insani davranışın, belediye başkanlarının tavizlerinden kaynaklandığını da, bir kez daha ifade etmeden geçmeyelim.

Başkanlar kötü nam edinmemek için, otogar görevlisi zabıtalara mağdur insanlara yardımcı olun talimatı veriyorlar. “Müşfik başkan” görüntüsü sergilemek adına yapılan bu yanlış uygulama da bu ana kadar hiçbir başkanın başı ağrımamış, hep olumlu neticeler alınmış, övgüler duyulmuş. Ama “olmaz olmaz” demeyin, bir de ters bir şey olursa, tersiniz yüzünüze döner haberiniz olsun. “Bir vatandaşın mağduriyetini gidereceğim” diye, onlarca vatandaşı riske atıyorsunuz bilesiniz.

 

 
 
Turkish Arabic English